"Ja man būtu laiva," domāja Kaspars. "Ja man patiešām tā kādreiz būtu – kādu vārdu es tai dotu? Marta? Marta – tas ir bula laiks ar sauli virs galvas un tālu krasta svītru pamalē. Vienas rokas vēziens, un krasts nāk pretī kluss un mierīgs, ar atpūtu un stingru zemi zem kājām. Bet ja trako vētra! .. Ja visapkārt gaudo tikai vēji un ūdeņi šņāc, un no krasta ne miņas? Kad katrs nervs ir kā nostiepta ūdu šņore, kad visapkārt dārd tikai bangas un tumsa gaudo neprātīgās balsīs? Kad ir cīņa un neviens nevar pateikt, kas uzvarēs, kā tad?..." Šķiet, šajā romāna “Velnakaula dvīņi” galvenā varoņa Kaspara jautājumā iekodēta rakstnieka Egona Līva darbu pamatstīga.
Pirms 100 gadiem Jelgavā dzelzceļnieka ģimenē dzimis Egons Gūtmanis, vēlākais rakstnieks, publicists, scenārists Egons Līvs. Jelgavā Gūtmaņu ģimene nodzīvo līdz 1938. gadam, tad pārceļas uz jūras pilsētu Liepāju. Jūra, jūrnieku un zvejnieku dzīve arī kļūst par rakstnieka darbu pamattēmu. Atzinību Egons Līvs gūst 60. gados, kad tiek publicēts un pēc neilga laika ekranizēts garstāsts “Kapteinis Nulle”. Drīz pēc tam socreālisma literatūras samākslotību spoži pāršķeļ Līva romāns "Velnakaula dvīņi". Abi darbi izpelnās dāsnas tā laika prēmijas, bet rakstnieks tās nesaņem, tam traucē viņa "nepareizā" biogrāfija. Egons Līvs karojis latviešu leģionā, par to, protams, bargi sodīts ar spaidu darbiem filtrācijas nometnē – Baltās–Baltijas jūras kanāla (Беломорско-Балтийский канал) būvniecībā.
20. gs. 70. un 80. gados E. Līvs vairāk pievērsies scenāriju veidošanai. Zināmākās filmas, kas uzņemtas līdzdarbojoties Līvam, "Meldru mežs", "Nakts bez putniem", "Akmeņainais ceļš".
Mūža pēdējos gados rakstnieks apzinājis senās latviešu jūrniecības tradīcijas, kas apkopotas grāmatā "Sarunas ar vecajiem jūras vilkiem".
Pēc E. Līva nāves izdots vēstuļu, piezīmju un dzejoļu krājums "Asteru medus", kas atklāj rakstnieka sarežģītās attiecības ar okupācijas režīmu.
Kopš 2010. gada tiek piešķirta Egona Līva piemiņas balva "Krasta ļaudis". Balvu pasniedz ar mērķi veicināt interesi par latviešu literatūras klasiķi Egonu Līvu, viņa literāro mantojumu un devumu jūrniecības popularizēšanā. Balvu piešķir divās kategorijās: par labāko oriģinālliteratūras prozas darbu latviešu valodā un par labāko skolu jaunatnes literāro darbu. 2023. gadā balvu saņēma Svens Kuzmins par romānu "Skaistums un nemiers". 2024. gada balvas pasniegšana gaidāma septembrī.
"Maiga vīrišķība. Tā man gribas raksturot rakstnieku Egonu Līvu. Viņš spītīgi un nelokāmi cīnījās par savai tautai aizliegto jūru, par mūsu tiesībām dzīvot tā, kā jūrastautai pienākas. Un... viņš ātri raudāja. Siltāks rokasspiediens, mīļāka dziesma, tautas kopības brīdis, un Egona acīs sariesās asaras. Varbūt, ka visu sevi kā vīrieti un kā latvieti rakstnieks netieši ir ierakstījis Kasparā Velnakaulā sava romāna "Velnakaula dvīņi" galvenajā varoni."
Gudriķe, B. Līvs Egons. Latviešu rakstniecība biogrāfijās
Lasiet Egona Līva darbus E-katalogā
Klausieties LR1 Radioteātris