Jelgavas pilsēta

Jelgavas pilsētas logotips

Jelgavas pilsētas bibliotēka

Jelgavas pilsētas bibliotēkas logotips
Februāra jaunumi

Ziemassvētku un Jaunā gada sveces sen savu gaišumu, noskaņu un romantikas smaržu  izsmaržojušas, bet to gaismas maģiskums nepazūd, jo iesoļojam februārī jeb sveču mēnesī, lai nesteidzīgi aizvadītu tumsas laiku pirms daba atkal mostas jaunam pavasarim. Pēc ilgāka miera perioda bibliotēka atgriežas ar jauno grāmatu dienu. Un kamēr daba meklē ceļu pretī pavasarim, mēs aicinām meklēt baudījumu dvēselei starp grāmatas lappusēm. Tiekamies jauno grāmatu dienā! Grāmatas rezervēšanai pieejamas no 15.02.2024.

 

100 pastaigu takas Latvijā. Tūrisma maršruti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Latvijā ir ļoti daudz pastaigu taku, kas ceļotājam atklāj gan daudzveidīgās Baltijas jūras piekrastes ainavas, gan mežu, pļavu un purvu bagātības, gan upju un ezeru valdzinājumu, gan klinšu un alu noslēpumus... Šajā grāmatā apkopoti 100 dažādu taku maršruti. Tās ir interesantas takas, ko apmeklējuši un aprakstījuši apgāda "Zvaigzne ABC" autori un redaktori. Katras takas aprakstu papildina fotogrāfijas, shematisks maršruta zīmējums un informācija par takas labiekārtojumu. Grāmata iedvesmos un sniegs idejas Latvijas iepazīšanai, lai katrs ceļotājs varētu izvēlēties tieši savām interesēm un spējām piemērotu pastaigu taku.

 

Allegria, Lea Simone. Lielā māksla. Franču romāni. Rīga: Aminori, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Mūsdienu franču autores Leas Simones Allegria romāns "Lielā māksla" aizved lasītāju no 21. gadsimta Parīzes izsoļu nama ikdienas un Toskānas ciprešu ieskautas pils emociju peripetijām mākslas detektīva cienīgā, piedzīvojumu, noslēpumu un vēsturisku intrigu pilnā ceļojumā uz protorenesanses laika Florences mākslas pasauli, meklējot autoru darbam, kas, iespējams, ir negaidīts tilts starp divām pasaulēm.

Andersone, Džena. krīta apļi. Latviešu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šajos visai skarbajos stāstos autores uzmanības centrā ir cilvēka pieaugšanas un nobriešanas problēmas, spēja vai nespēja patstāvīgi pieņemt savas dzīves lēmumus, indivīda ceļš uz prāta un rīcības brīvību. Tāpat kā iepriekšējās Dženas Andersones grāmatās, arī šajā lasītāju gaida tikšanās ar šķietami parastiem varoņiem, kurus rakstniece tomēr ievedusi neikdienišķās, brīžiem pat mistikas cauraustās situācijās, liekot viņiem izpaust savas personības īpatnības spilgti un saistoši.

Andersone, Pamela. Ar mīlestību, Pamela. Biogrāfija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2024.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Ar mīlestību, Pamela" ir neparasts autobiogrāfisks darbs, kurā izjusta dzeja savijas ar prozu, ietērpjot vārdos patieso stāstu par Pamelu Andersoni. Smeldzīgs, lirisks, daudzslāņains un atklāts atmiņu vēstījums par mazpilsētas meiteni, kas sapinusies savu sapņu valgos. Autobiogrāfijā Pamela stāsta par bērnību Vankūverā, kad piedzīvoja daudzas grūtības, taču ieguva dziļu mīlestību pret darbu, tieksmi tuvināties ar neiederīgajiem un viņus izprast, un nerimstošu vēlēšanos palīdzēt nelaimē nonākušiem dzīvniekiem. Viņa raksta par vēlāk iegūto slavas spozmi, dzīvi Holivudā un Playboy savrupnamā un to, kā atjēdzās, kļuvusi par tabloīdu ēsmu laikā, kad paparaci nekautrējās likt lietā visus līdzekļus, lai sagrautu cilvēka pašvērtējumu. PAMELA ANDERSONE ir starptautiska izklaides industrijas un sabiedriskā aktīvisma ikona. Viņas fonds Pamela Anderson Foundation atbalsta Pamelai būtiskas inicitatīvas okeānu un lietusmežu aizsardzībai, neaizsargātu sabiedrības grupu atbalstam un dzīvnieku aizstāvībai. Pamelas prioritāte un dziļākais lepnuma avots ir mātes loma – viņa ir izaudzinājusi divus dēlus, Brendonu Tomasu Lī un Dilanu Džegeru Lī.

Baha, Tabea. Zīda villas mantinieki. (3. grāmata). Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Brīnišķīgs stāsts par mīlestību, ģimeni un izlīgšanu ar pagātni. Zīda villā valda laimīga noskaņa. Andžela un Vitorio plāno apprecēties, un Natālijas mazulis ir Zīda villas saulstariņš. Tomēr pēkšņi debesis apmācas: no ASV atgriežas Vitorio dēls un izsaka rūgtus pārmetumus. Nebija pareizi, ka Andžela toreiz neļāva tēvam viņu oficiāli atzīt par meitu. Tagad viņa sievas radinieki piesaka savas tiesības uz Zīda villu, un Andžela ar ģimeni var zaudēt gan zīda austuvi, gan mājas… Aizraujošs romāns par lielo mīlestību un kādas ģimenes vēsturi uz Veneto zīda austuves fona.

Barbans, Jānis. Latvijas pilsētas 100 kartēs. Par Jelgavu. [Rīga]: Jāņa sēta; Latvijas Nacionālā bibliotēka; Latvijas Nacionālais arhīvs, [2023].

Pieejams: JPB.

Grāmata ir trešais vēsturisko karšu krājums "Jāņa sētas" apgādā. Grāmatā apkopoti 100 vēsturiskie pilsētu plāni, kas ļauj ielūkoties 39 Latvijas pilsētu pagātnē no 17. gadsimta līdz 1987. gadam. Kartes papildina attēli un apraksti par interesantiem notikumiem, kas pilsētās norisinājušies plānu tapšanas laikā. Vislielākā uzmanība pievērsta Rīgai, bet iekļauti arī mazāku pilsētu vēsturiskie plāni – no Ainažiem līdz Zilupei.

 

Barikādes 1991. Jauno vēsturnieku intervijas ar barikāžu varoņiem. Latvijas vēsture. Rīga: Jumava, 2024.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Manai paaudzei barikādes ir lielākais mūža notikums. Lai kādi dokumenti un vērtējumi būtu vēsturnieku rīcībā, Baltijas valstu Barikāžu stāsts paliks mūžībai kā tautu cīņa par brīvību. Komunisma ideju autoriem, kam pieder spārnotais sauklis, ka darbaļaudīm nav, ko zaudēt, izņemot savas važas, acīmredzot nebija ienācis prātā, ka tas attiecas arī uz padomju tautu. Tā nu mums nebija bail kailām rokām stāvēt pretī ar atombumbām apbruņotai lielvarai. Tālaika bildes un atmiņas ar tipisku padomju dzīves atmosfēru paliks neizdzēšamā tautas atmiņā. Šī grāmata ir pārbaudījums mūsu nākamajām paaudzēm, jo visi barikāžu stāsti ir izdzīvoti ar to acīm, kas dzimuši pēc 1991. gada.

Bērna, Ronda. Mīlestības, veselības un naudas noslēpums. Pašaktualizācija (psiholoģija). Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Tev var piederēt viss. Ronda Bērna, apbrīnojamā The Secret fenomena autore, savā meistarklasē demonstrē, kā izmantot pievilkšanās likumu 3 dzīvē visnozīmīgākajās jomās: attiecības, veselība un nauda. Tu vari kļūt laimīgs, izveidot lieliskas attiecības, uzturēt labu veselību un gūt izcilus panākumus. Šajā grāmatā uzzināsi, kā to izdarīt. Autore sniedz informāciju, ieteikumus un dalās ar piemēriem no dzīves, kad cilvēki, izmantojot The Secret, patiešām uzlabojuši savu dzīvi. Ronda Bērna parāda, kā pozitīvās domāšanas spēks un izjūtas līdz ar ikdienā veiktu pateicības un vizualizācijas praksi ikvienam var palīdzēt pieredzēt savu izsapņoto dzīvi.

Celma, Gunta. Rīga mana, Rīga tava. Vēsture. Rīga: Madris, 2023.

Pieejams: JPB.

Šajā grāmatā autore dziļi ieskatās dzimtās pilsētas Rīgas notiekošajās norisēs un tur dzīvojošajos ļaudīs. Tie ir patiesi stāsti par pilsētu, tās seno un neseno vēsturi, kas ir nozīmīga ne tikai pašiem rīdziniekiem, bet arī citiem, kuri piedalījušies Rīgas veidošanā.

Cepamprieks: recepšu un padomu grāmata. Kulinārija. Rīga: Latvijas Mediji, 2024.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Cepeškrāsns ir katras virtuves sirds. Un viss, ko varam tajā pagatavot, dāvā ģimenisku sajūtu un vēderpriekus mīļajiem. Process ir sabiedrisks no brīža, kad beram bļodā miltus, līdz brīdim, kad no karstās plāts uzmanīgi noņemam cepumus, kēksus, kūku pamatnes vai no pannas noceļam pēc brīvdienām smaržojošas pankūkas. Ja patīk cept, darīt to vienam vai kopā ar ģimeni – tas vienalga, gatavot, servēt un baudīt gardu ēdienu, šī grāmata, mīļie virtuves praktiķi, jums noteikti noderēs. Ja receptes varam sacerēt paši, tad zināt to, kā poļi vāra zupu ar mīklas austiņām un kā pareizi atspaidīt rauga mīklu, ir atrodams šajās lappusēs. Un ne tas vien. Atbilstoši ziemas sezonai izdota recepšu un padomu grāmata cepējām un cepējiem: milti, mīklas satāvdaļas, mīcīšanas tehnika, knifiņi gan mīklas veidošanai, gan cepšanai. Arī receptes ēdieniem, kuru sastāvā ir mīkla vai milti.

Cilvēksvelme. Lugu krājums. [Rīga]: Dramaturgu asociācija biedrība, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Lugas par mīlestību, atklājot vārda "mīlestība" visdažādākās nozīmes un nokrāsas. Šis ir ceturtais lugu krājums projekta "Lugu konkurss – lugu krājums" ietvaros. Jau izdoti trīs lugu krājumi – "Cilvēkzvērs" (2020), "Cilvēktīkls" (2022) un "Cilvēkspārns" (2023). Lugu krājumā "Cilvēksvelme" ir iekļautas desmit jaunākās dramaturgu lugas.

 

Čuričevs, Juris. Miezīte un tās apkārtne. [Jelgava]: Juris Čuričevs, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Miezīte, par kuru vairāk vai mazāk zina vecāka gada gājuma cilvēki, kā arī tie, kas šeit dzīvo. Pārējie zina maz vai gandrīz nemaz. Daudzi atpazīst Miezītes bibliotēku, kādi - Miezītes ceļu, parku, pastaigu laipas, un tas pārsvarā arī ir viss. Tāpēc aicinu jūs, cienījamie lasītāji, uz brīdi atstāt ikdienišķās rūpes un ielūkoties senatnē.

 

Daktera klauna brīnumainās spēles. Bērnu psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejama: JPB, BJB "Zinītis".

Šī grāmata patiesībā ir dienasgrāmata. Tā dokumentē, kā rodas spēks brīdī, kad slimība, vājums un nomāktība satiekas ar dziļu cilvēcību, kam uzmaukts sarkans mākslīgais deguns. Tajā var atrast vairākas riekšavas pavisam vienkāršu paņēmienu, kā “pieslēgt” un no vienas frekvences citā “pārslēgt” bērnu vai pusaudzi, kurš ir iestidzis pilnīgi saprotamā bēdīgumā vai bezcerībā. Bet varbūt šī īstenībā ir recepšu grāmata, kurā sakopotas prieka receptes, ko var lietot saimniecībā tad, kad emocionālajā ledusskapī pavisam nekā nav, bet ēst gribas tik ļoti. Autoru vārdiem runājot: “Ikviens no mums dara brīnumus un domā, ka tā tam arī jābūt.” Jā, šī ir spēka pavārgrāmata ikvienam.

Diks, Filips K. Vai androīdi sapņo par elektriskajām aitām? Amerikāņu fantastikas proza. Rīga: Prometejs, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Līdz 2021. gadam Pasaules karš ir nogalinājis miljoniem cilvēku, iznīcinājis veselas sugas un pamudinājis lielāko daļu cilvēces emigrēt no planētas. Tie, kas palikuši, alkst pēc jebkādas dzīvas radības, un cilvēkiem, kuri nevar tādu atļauties, uzņēmumi izgatavo reālistiskas mehāniskas dzīvnieku kopijas. Cilvēkiem, kas emigrē uz Marsu, kompensācijā tiek piešķirti sarežģīti, prasmīgi darināti androīdi, kurus nevar atšķirt no īstiem vīriešiem vai sievietēm. Baidoties no posta, ko šie mākslīgie cilvēki var nodarīt, valdība aizliedz ievest tos uz Zemes. Androīdi, kas nelikumīgi atbēguši uz Zemi, ir spiesti slapstīties. Rikam Dekardam, oficiāli pilnvarotam atlīdzību medniekam, tiek uzdots atrast bēguļojošus androīdus un tos neitralizēt. Taču visi androīdi izskatās tieši tāpat kā cilvēki, un viņi nevēlas tikt atrasti.

Doils, Arturs Konans. Stāsti par Šerloku Holmsu. Rudo apvienība. Angļu detektīvproza. Rīga: Jumava, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šerloks Holmss ir gandrīz vienīgais personāžs pasaules literatūrā, kura galvenā nodarbošanās ir domāšana, loģika. Gandrīz katrā stāstā par Šerloka Holmsa dēkām viņa prāta darbs tiek demonstrēts kā galvenā varonība. Ikvienas sarežģītas lietas atrisinājums Holmsam ir dzīvības un nāves jautājums. Nav tādu tik bīstamu varoņdarbu, no kuriem viņš vairītos, ja vien var panākt, ka uzvar labais, uzvar patiesība. Ne velti pie Šerloka Holmsa no visām pasaules malām plūst cilvēki, kurus pārsteidzis kāds mīklains, neparasts notikums, kuru izprast nav viņu spēkos. Viņi ir pārliecināti, ka Šerlokam Holmsam piemīt gandrīz vai pārdabiskas domāšanas spējas, ka ar savas spēcīgās analītiskās domas palīdzību viņš izskaidros un atrisinās visu, kas ikdienišķam prātam liekas bezcerīgi samezglots.

Druviete, Ina. Pārliecība. Latviešu valoda. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2023.

Pieejams: JPB.

Grāmatā apkopotas LU profesores Inas Druvietes nozīmīgākās publikācijas, kas tapušas laikā no 2010.-2022. gadam. Raksti sniedz ieskatu valodniecības vēsturē, sociolingvistikā, valodas un sabiedrības attiecībās, Latvijas valodas politikas aktualitātēs, iezīmējot latviešu valodas lietojuma un attīstības problēmas un to iespējamos risinājumus.

Ešs, Tobiass. Pašdziedināšanās kods. Pozitīvā psiholoģija. Rīga: Ziedu enerģija, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Ikvienam no mums piemīt pašdziedināšanās spējas, taču daudzi tās ir aizmirsuši. Vācu ārsts, neirobiologs, medicīnas zinātņu doktors un veselības pētnieks Tobiass Ešs vēlas to mainīt. Viņš viegli saprotamā valodā izskaidro, kā funkcionē pašdziedināšanās un kā ikviens var stiprināt savus pašdziedināšanās spēkus. Holistiska pieeja ārstniecībā ar četriem tās balstiem - pozitīvām emocijām, atslābināšanos, uzturu un fiziskām aktivitātēm - labvēlīgi ietekmē dažādu slimību ārstēšanu.

Gaitniece, Lāsma. Skandalozākie noziegumi Latvijas vēsturē (1947-1994). Rīga: Latvijas Mediji, 2024.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Izdevumā hronoloģiskā secībā aplūkotas 20. gadsimta skaļākās krimināllietas mūsu valstī. Aptvertais laika posms – sākot no 1947. gada (mātes un meitas Šakaļu krimināllieta – kanibālisma gadījumi pēckara Rīgā) līdz 1994. gadam, kad Latvijā viena gada laikā notika ap 400 slepkavību, no kurām lielākā daļa tā arī netika atklātas. Vairākas no aplūkotajām krimināllietām mūsu sabiedrībai ir zināmas, taču, laikam ejot, tās kļuvušas gandrīz vai par urbānām leģendām, piemēram, jau minētā Šakaļu lieta, kur cilvēku izdomājumi un fantāzija tālu pārsniedz realitātes robežas. Vairākas no šīm lietām laika periodā, kad vēl netika izmeklētas un atklātas, ļoti biedēja Latvijas sabiedrību. Skaļākā no tām, iespējams, ir seksuālā maniaka un slepkavas Staņislava Rogaļova lieta, taču ne tikai. Aplūkotas un analizētas arī vairākas krimināllietas, kas lasītājam varētu būt līdz šim nedzirdētas. Tām visām vienojošais faktors ir tas, ka uzmanības fokusā atrodas noziegumi pret personu.

Gaismas vārdi. Sevis pieņemšana. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB.

"Gaismas vārdi" ir Daces Kravales dvēseliskas meditācijas, ko papildina Sandras Strēles gleznas. Grāmatas meditatīvā noskaņa un vizuālais noformējums jau no pirmās lapaspuses noskaņo lasītāju uz harmoniju un mieru. Piemērota ikvienam, kurš tiecas vairot iekšējo gaismu un mīlestību sevī.

Geka, Dzintra. Kur palika Tēvi? Latvijas vēsture. Rīga: Fonds Sibīrijas bērni, 2023.

Pieejams: JPB.

Aināra Bambala soda nometņu apraksts, Jēkaba Graudiņa, Vladislava Veremjova atmiņām par Vjatlagu un Artūra Stradiņa Vjatlaga dienasgrāmatu, un 1941. gadā uz Sibīriju izsūtīto bērnu atmiņu mirkļi, ģimeņu un tēvu fotogrāfijas un mūsdienu bērnu izpratne par deportācijām zīmējumos un sacerējumos. Arī fotogrāfijas no ekspedīcijas uz Vjatlagu un Solikamsku.

 

 

Grehema, Karolīna. Midsomeras slepkavības. Nāve Bedžersdriftā. Angļu detektīvproza. Rīga: Jumava, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Bedžersdrifta ir idillisks, perfekts ciemats Anglijā, kurā ir gan vikārs, gan ķildīgs vietējais ārsts un arī laipnas vec­meitas. Bet, kad viena no viņām pēkšņi nomirst, labākā draudzene saceļ skaļu traci, piesaistot galvenā inspektora Bārnabija uzmanību. Un, kad Bārnabijs un viņa dedzīgais vietnieks ķeras pie darba, abi atklāj neglītu skandālu un ilgstoši apspiestu aizvainojumu nastu, kas kūsā zem idilliskā skaistuma.

Grīns, Roberts. Karš: 33 stratēģijas. Rīga: Zvaigzne ABC, 2024.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

"Grāmatā aplūkota pasaules veiksmīgāko līderu pieredze un izmantotās stratēģijas, ar kurām iespējams uzvarēt kā kaujās, tā dzīvē. Tās ir zināšanas, ko var un vajag apgūt!

Grīns, Roberts. Pavedināšana kā māksla. Savstarpējās attiecības. Rīga: Zvaigzne ABC, 2024.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Mūsdienu pasaulē nekas nesniedz lielāku varu kā spēja pavedināt. Lai iegūtu šādu varu, jums nav pilnīgi jāmaina raksturs vai jāuzlabo āriene, jo pavedināšana ir psiholoģijas, nevis skaistuma spēle, un jebkurš cilvēks var kļūt par tās meistaru. Šarms, prasme pārliecināt un radīt ilūzijas ir tikai daži no pavedinātāju talantiem. Viņi spēj vienlaicīgi manipulēt, maldināt un aplaimot. Grāmatā aplūkoti 9 galvenie pavedinātāju tipi un soli pa solim aprakstīts arī pats pavedināšanas process. Grāmatas nolūks ir apbruņot jūs ar pārliecināšanas un šarma ieročiem, lai apkārtējie palēnām zaudētu pretošanās spēju, nesaprotot, kā un kāpēc tas notiek.

Guļevska, Lia. Sirdspuksti. Latviešu proza. Rīga: Jumava, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Vai mēs bieži ieklausāmies savos sirdspukstos? Un līdzcilvēku? Sirdij ir dažādas krāsas, īpašības, varēšana. Tā var būt karsta un aizrautīga, naid­pilna un salta, tā var mūs celt un gremdēt. Bet vai debesīs ceļ tikai sirdsprieks? ­Varbūt to spēj arī sirdsbēdas? Cik mēs par to visu zinām? Atbildi meklēju, ieklausoties manas sirds ļoti cienītu un mīlētu cilvēku sirdspukstos.

Hakslijs, Oldess. Brīnišķīgā jaunā pasaule. Angļu fantastiskā proza. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Laipni lūgti jaunajā Londonā! Te ikviens ir laimīgs. Ideālā sabiedrība ir sasniegusi mieru un stabilitāti ar monogāmijas, privātuma, naudas, ģimenes un pašas vēstures aizliegšanu. Tagad ikviens pieder ikvienam. Arī jūs varat būt laimīgs. Vien jālieto pa gramam "somas". Hakslija gaišredzīgi atainotā nākotnes sabiedrība vēlas gūt iespējami daudz baudas un ir gatava maksāt par to jebkādu cenu... Cilvēki ir laimīgi - viņi dabū to, ko grib, un nekad negrib to, ko nevar dabūt. Šis romāns līdz ar Orvela "1984" ir slavenākās 20. gadsimta antiutopijas.

Helgasons, Halgrīms. Sieviete 1000 grādos.  Īslandiešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Herbjorgai Marijai ir 80 gadu, viņa viena pati nīkst garāžā ar portatīvo datoru un rokasgranātu atbalstam un drošībai. Plānodama savu nāvi un pasūtīdama laika logu krematorijā, viņa lūdz Neaizmiršanas dievu un atsauc atmiņā savu dēkaino dzīvi - no vissmalkākajām viesībām līdz visdziļākajai nabadzībai. Šī neticamā romāna izveidē lieliski kombinējas autora oriģinalitāte un stāstnieka jauda. Augstu vilni sit humors, intuīcija un ironija, kad viņš izvadā Herbjorgu no mazapdzīvotiem Islandes nostūriem līdz kara plosītajai Eiropai un pat tālāk pasaulē, pirms viņa atgriežas, lai pastāstītu mums stāstu, kurā netiek taupīts neviens un nekas.

Hepvorta, Sallija. Dvēseles radinieki. Austrāliešu detektīvromāni.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kas notiek, kad mīlestība tevi aizved līdz kraujas malai? Sallijas Hepvortas “Dvēseles radinieki” ir aizraujošs, atkarību izraisošs romāns par laulību, nodevību un noslēpumiem, kas liek pārkāpt robežu. Kotedža kraujas malā. Geiba un Pipas sapņu māja piekrastes pilsētiņā. Taču viņu nevainojamais īpašums slēpj ko šausminošu. Augstā krauja ir kļuvusi par iecienītu galamērķi tiem, kas vēlas izbeigt savas dzīves. Atkal un atkal Geibs dodas viņus glābt, neļaudams spert soli pāri malai. Līdz pienāk diena, kad tas beidzot notiek. Pipa atklāj, ka Geibs upuri ir pazinis. Galvā jaucas jautājumi… Upuris nolēca? Vai viņu nogrūda? Vai Geibs – Pipas mūža mīlestība un dvēseles radinieks – melotu? Kad nevainojamās laulības fasāde sāk drupt, atklājas tās tumšākie noslēpumi.

Hofmane, Evita. Simulacra. Latviešu romāni. Rīga: Latvijas Mediji, 2024.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Romāna centrā ir jauns vīrietis - Filips -, viņa dzīve un jēgas meklējumi pēc bērnībā pārciestās ilgstošās vardarbības un nesenās jaunākā brāļa nāves. Vairīdamies, bet vienlaikus juzdams nepieciešamību pēc cilvēciska kontakta, Filips Zviedrijā izveidojis juteklisku un provocējošu kabarē uzvedumu, kas grauj robežas un spiež skatītājus ieskatīties dvēseles tumšākajos nostūros.

Invazīvo sugu rokasgrāmata. Invazīvie augi. Daugavpils: Daugavpils Universitātes Dabas izpētes un vides izglītības centrs, 2023.

Pieejams: JPB.

Invazīvās sugas ir svešzemju organismi, kas, nonākot jaunā vidē, var nodarīt būtisku kaitējumu dabai, ekonomikai un cilvēku veselībai. Invazīvās sugas var pārstāvēt dažādas organismu grupas, un tās raksturo spēja izspiest vietējās sugas no raksturīgās vides, izjaukt ekoloģiskos procesus un ekosistēmu līdzsvaru un agresīvi izplatīties. Invazīvās sugas jaunās teritorijās iekļūst cilvēku apzinātas vai nejaušas darbības rezultātā, piemēram, ceļošanas vai lauksaimniecības dēļ. 

Jakubovska, Māra. Tante Vilhelmīne. Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kā sadzīvot ar gados vecu tanti, kura ilgi dzīvojusi viena pati, kurai traucē skaļi pusaudži un patiesībā jebkādasnovirzes no viņas pierastās dzīves kārtības un par vērienīgu pārmetumu objektu kļūst pat tas, ja nopirkta “nepareizā” maizes šķirne? Rudīte ilgi centusies salāgot savas ģimenes un tantes Vilhelmīnes intereses, taču izskatās, ka nesaskaņas un tantes neapmierinātība tikai aug augumā. Vai Vilhelmīnes apsolītais mantojums ir Smilgu ģimenes miera vērts?

 

Janagihara, Hanja. Uz paradīzi. Amerikāņu romāni. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

1893. gadā alternatīvā Amerikas versijā Ņujorka atrodas Brīvajās Valstīs, kur visiem ļauts brīvi dzīvot un brīvi mīlēt (vai vismaz tā šķiet). Trausls un izsmalcināts bagātas dzimtas mantinieks mēģina izvairīties no laulības ar krietnu precinieku, aizrāvies ar šarmantu, bet trūcīgu mūzikas skolotāju. 1993. gadā Manhetenā, kur plosās AIDS epidēmija, jauns havajietis dzīvo kopā ar daudz vecāku un bagātāku partneri, vairīdamies stāstīt par tēva skumjo likteni un paša nelaimīgo bērnību. Un 2093. gadā sērgu plosītā totalitārā valstī ietekmīga zinātnieka mazmeita, ko sakropļojusi slimība, cenšas izlauzt ceļu dzīvē bez mīļotā vectēva – un atklāt sava vīra regulārās prombūtnes noslēpumu… Romāna “Uz paradīzi” pievilcība slēpjas prasmē dziļi izprast mūsu mūžīgās alkas pasargāt visus, kurus mīlam – dzīvesbiedrus, mīļotos, bērnus, vecākus, draugus un pat līdzpilsoņus –, un sāpes, ko izjūtam, apzinoties, ka tas nav iespējams.

Judina, Dace. Mantojums. Latviešu romāni. (3. romāns). Rīga: Latvijas Mediji, [2024]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kamēr Rita Kadiķe attopas no pārsteiguma par pēkšņi atrastajiem Vācijas radiem un necerēto mantojumu, kā arī šķetina savas dzimtas sarežģītās saknes, viņas agrākā asistente Dita Stropa ir pārcēlusies uz senču mājām cerībā sākt īstu ģimeni ar Mārču Ziediņu. Tomēr realitāte izrādās daudz skarbāka, un vienīgais, uz ko Dita laukos var paļauties, izrādās tēvocis Andrejs. Pat jaunais darbs vietējā kultūras centrā Ditai sagādā asus un bīstamus pavērsienus, taču vienlaikus - arī cerīgu iepazīšanos.

Jungersens, Kristians. Tev izgaistot. Psiholoģiskās spriedzes romāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2024].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupas bibliotēka.

Kad Mias vīram Frederikam smadzenēs tiek atklāts audzējs, viņas dzīve sagriežas kājām gaisā. Slimības dēļ Frederika personība mainās – no iepriekš tik gādīgā un mīlošā vīrieša pāri nav palicis nekas, nu viņš ir nejauks, rupjš un vardarbīgs. Situācija kļūst vēl sliktāka, kad nāk gaismā fakts, ka Frederiks no savas darbavietas izkrāpis milzīgu naudas summu. Viņam draud cietumsods, taču Mia ir apņēmības pilna pierādīt, ka noziegums tika veikts slimības iespaidā un ir attaisnojams. Kristiana Jungersena psiholoģiskās spriedzes romāns "Tev izgaistot" ir viņa slavenākais darbs, kas Dānijā ieguvis vairākas godalgas.

Kā runāt, ja bērni neklausās: žēlošanās, kautiņi, niķi, spītēšanās un citi bērnības izaicinājumi: no mazuļa vecuma līdz agrīnajiem pusaudža gadiem. Bērnu audzināšana. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Megabestsellers "Kā runāt ar bērniem, lai bērni klausītos, un kā klausīties, lai bērni runātu" vairāk nekā četrdesmit gadus ir bijis neaizstājams palīgs bērnu audzināšanā, mācot praktisku pieeju komunikācijai. Jaunās grāmatas autores aicina izmantot uzticamās "how to talk – kā runāt" stratēģijas brīžos, kad bērnu audzināšanā jāsaskaras ar sarežģītiem izaicinājumiem: dusmu lēkmes un činkstēšana, brāļu un māsu savstarpējās ķildas, viedierīču lietošana un mājasdarbu pildīšana, sarunas par sarežģītām tēmām. Grāmatas pirmajā daļā ilustrēts pārskats par galvenajiem komunikācijas paņēmieniem un praktiski uzdevumi savu prasmju trenēšanai. Grāmatas otrajā daļā grūtāko izaicinājumu apskats, pieredzes stāsti un konkrēti ieteikumi izplatītāko konfliktu risinājumam. 

Kalašņikova, Darja. Ēna un jūra. Ukraiņu autobiogrāfiskā proza. [Rīga]: Aminori, 2023.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis'.

Grāmata ir balstīta Darjas Kalašņikovas personiskajā dzīvē un stāsta par ikdienas gaitām un izaicinājumiem, ar kuriem Latvijā saskaras bēgļi no Ukrainas un Baltkrievijas. Grāmatas varoņi satiekas psiholoģiskā atbalsta grupā, viņu sarunās atklājas Latvijas un Ukrainas vēstures paralēles un tiek risinātas bēgļu psiholoģiskās problēmas, pamazām palīdzot viens otram tikt galā ar bailēm, naidu, šaubām, bezspēcību, skaudību un citām emocionālajām brūcēm.

Kalējs, Jānis. Ozollapu ēnā. Latviešu romāni. Cēsis: Sava grāmata, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Autors diezgan precīzi atcerējies un aprakstījis pieredzi, pārejot no trešās pasaules uz astoto, kā arī savu atgriešanos, protams, ņemot vērā ierobežotās uztveres un lingvistiskās iespējas. Kā jau materiālās pasaules radībai, sekss, vardarbība un eksistenciāli dzīves jēgas meklējumi ir viņa fokuss. Romāns pārpilns ar dzirkstošu humoru, mutuļojošu dzīves filozofiju un mīlestības enerģiju.

Kamilla Lekberga un Henriks Fekseuss. Kults. Zviedru psiholoģiskās spriedzes proza. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Gaišā dienas laikā pie bērnudārza tiek nolaupīts bērns. Neviens no darbiniekiem nav neko pamanījis, bet bērni stāsta, ka vainīgā ir kāda sieviete. Lai atšķetinātu sarežģīto lietu, izmeklētāja Mina Dabiri aicina palīgā savu draugu Vincentu, un drīz vien tiek atklāta saikne ar citiem līdzīgiem nolaupīšanas gadījumiem. Sākas nežēlīga sacensība ar laiku, kas nedarbojas izmeklētāju labā. Vienlaikus Minas meita ir iepinusies slepenā epikūriešu organizācijā, kas sevi piesaka kā līderības attīstības centru. Vai Mina spēs aizsargāt savu bērnu, kurš pat nezina par viņas eksistenci?. "Kults" ir otrā grāmata ciklā, kur noziegumus izmeklē Mina Dabiri un Vincents Valders.

Kampenhauzena, Elze fon. Atmiņas no vecās Vidzemes. Rīga: Madris, 2023.

Pieejams: JPB.

Pēc aristokrātiskās bērnības un jaunības Vidzemē Elzei bija laimīga laulība, muižas īpašnieces sadzīve un pienākumi, trīs bērni. Viņa piedzīvoja revolūcijas, karus, sarkano laiku. Tuvojoties Otrā pasaules kara beigām, sākās bēgļu ceļš ar to, kas mugurā... ‍Elzes atmiņās pavīd vesela vācbaltu un latviešu personu galerija: muižnieki, skolotāji, mācītāji, ārsti, pārvaldnieki, sulaiņi, klavierspēles skolotāji, guvernantes, bērnības un jaunības draugi... Spilgti atainotas vācbaltu sabiedrības tradīcijas, svētki un savdabīgas ieražas, plaši attēlota muižas sadzīve, sievietes un mātes uzdevumi un pienākumi.

Kaponi, Barbara (Babas). Kā pieradināt cilvēku: instrukcija kaķiem. Itāliešu proza. Rīga: Aminori, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

To, ka kaķi prot runāt, jums pateiks katrs kaķa īpašnieks, tas ir saimnieks, tas ir… Vārdu sakot, katrs cilvēks, kas dzīvo kopā ar kaķi. Bet – vai kaķis spētu uzrakstīt grāmatu Itāļu māksliniece un rakstniece Barbara Kaponi (pazīstama arī ar pseidonīmu Babas) mums piedāvā iztēloties, kāda būtu grāmata, kuru uzrakstījis kaķis. Šis humorpilnais darbs piedāvā neparastu skatījumu uz kaķu un cilvēku attiecībām. Izrādās, tieši kaķi ir tie, kas pieradinājuši cilvēkus, nevis otrādi! Šis paradoksu pilnais sacerējums rakstīts, ironizējot par tādiem lasītāju pieprasītiem izdevumiem, kā, piemēram, “Kā iekarot vīrieti”. Tomēr šajā grāmatā–jokā ir arī daudz rūgtas patiesības, kas liek paskatīties no malas uz cilvēku sugu un mūsu ikdienas paradumiem, it īpaši tiem, kas saistās ar pārlieku lielu pieķeršanos “lietiņām”, uz kurām esam gatavi skatīties stundām ilgi, ignorējot kā kaķus, tā savus ģimenes locekļus.

Kārkliņa, Rute. Ellīgi skaisti noslēpumi. Latviešu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Stāstu krājums ir kā iztēles bagāta arhitekta projektēts dzīvojamais nams, kurā katra dzīvesvieta atšķiras no pārējām. Te mājo raiba sabiedrība, un katrs no stāstu tēliem paver savas durvis un ļauj ieskatīties dzīvē, kas pārsteidz ar vienkāršību un reizē - nepārspējamu, spilgtu vienreizīgumu. Savdabīgi vecļaudis, bērni, kuri savās mazajās rokās pūlas noturēt saites, kas vieno ģimeni, māte, kurai liegtas vecāku tiesības - visu šo tēlu gaisīgi tvertie dzīves mirkļi attēlo veselas jūtu un emociju pasaules, kurās ir vieta gan saldmei, gan rūgtumam.

Kings, Hanss. Jā vai nē? Garīgums. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB.

Šī apjomā nelielā Kinga grāmata koncentrētā veidā iezīmē racionāli atbildīgu ceļu no šaubām pie uzticēšanās Dievam. "Dažiem cilvēkiem garīgajos meklējumos pietiek ar neverbālu pieredzi. Viņiem var nešķist svarīgi paust savu garīgo pārliecību vai izpratni par Dievu racionālās kategorijās. Grāmata ir paredzēta tiem cilvēkiem, kuriem ir nepieciešamība domāt par dzīves lielajiem jautājumiem. Un izrādās, ka tas iespējams, neupurējot prātu, bet to iesaistot.

Kļaviņš, Mikus. Latviaaa. Pasaules kauss basketbolā 2023. Rīga: Consulto, 2023.

Pieejams: JPB.

Grāmata "Latviaaa" ir Latvijas basketbola izlases oficiālā fotogrāfa Mikus Kļaviņa tverts vizuāls stāsts par Latvijas vīriešu basketbola izlases panākumiem 2023. gada FIBA Pasaules kausā basketbolā. Ceļš no Rīgas uz Indonēziju un Filipīnām atklājas unikālos kadros no komandas ikdienas, treniņiem, spēlēm un vēsturiskajām uzvarām. Pasaules kausā gūto panākumu sniegtās emocijas būs atmiņas, ko glabāt dzīves garumā.

Koks un cilvēks Ziemeļeiropā no senvēstures līdz mūsdienām. Rakstu krājums: vēsture, arheoloģija, etnogrāfija, mākslas vēsture, literatūrzinātne, zemes zinātne. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2023. 

Pieejams: JPB.

Augu atliekas un eksistences liecības no devona nogulumiem Latvijas teritorijā; Laukakmens meža ainavā un tās izmaiņas Kurzemes reģionā; Liecības par svētajiem mežiem un kokiem Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumā; Rietumeiropas valstis 15.-17. gadsimtā importēto "Baltijas ozolu" kokmateriālu izcelsmes rajoni un to dendrohronoloģiskās noteikšanas līdzšinējie rezultāti; Rīgas mastu šķirotāji 18. gadsimtā un viņu mantojums; Ieskats Kurzemes un Zemgales hercogistes (1561.-1795.g.) mežu likumdošanā un pārvaldē (pēc rakstītajiem avotiem); Kokapstrādes nozare Latvijā rūpniecības laikmetā; Bērza koksnes izmantošanas iespējas; Sveķotās koksnes vēsturiskā intelektuālā mantojuma atgūšana un ieviešana ražošanā; Koksnes izvēle tradicionālās saimniecības darinājumos Latvijas teritorijā 19. gadsimtā; Koka izmantojums latviešu apģērbā 19.-20. gadsimtā; Rakto un raukto slieču izveide zemnieka sētā no 18. līdz 20. gadsimtam; Vienkoča laivas Latgalē 20. gadsimta otrajā pusē; Mākslas stilu formu meklējumi 19. gadsimta un 20. gadsimta sākuma latviešu zemnieku koka krēslu atzveltnēs; Kad parasts koks sāk skanēt;  Latvijas Nacionālā vēstures muzeja 14.-16. gadsimta kokskulptūru datēšana ar radiokatīvā oglekļa (14C) metodi; Koka arhitektūra Rīgā 19. gadsimtā un 20. gadsimta sākumā. Fasāžu polihromija un tās izpētes iespējas; Rīgas parku koku likteņi. Kā un kad Rīgas parkos sāka audzēt mūsdienās ierastās koku sugas; Koki un botāniskā tēlainība latviešu dzejā: Arta Ostupa dzejoļi ekokritikas lasījumā; Koku inteleģences meklējumos: mežābeles piemērs; Kad koki runāja: koka bioperformativitāte ekoteātra izrādes Latvijā; Ieskats izstādē "Airis, Mozus un radio. Koks Latvijas vēsturē". 

Konelijs, Maikls. Tumšās stundas. Pusnakts cilvēki. Amerikāņu detektīvproza. Rīga: Kontinents, [2024?].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Jaungada priekšvakars Holivudas rajonā ir atnesis totālu haosu. Losandželosas policijas pārvaldes detektīvei Renē Balārai ir naktsmaiņa, un viņa gatavojas tam, ka tūdaļ svinētāju simti būs noskaitījuši pēdējās vecā gada sekundes un no saviem šaujamieročiem raidījuši gaisā tradicionālo svina lietu. Pamazām pienāk ziņojumi par sašķaidītiem vējstikliem un citiem nodarītiem bojājumiem, un Balāra tiek nosūtīta uz notikuma vietu – zem klajas debess sarīkotā trokšņainā ballītē lode trāpījusi autoveikala īpašniekam. Necik daudz laika Balārai nav vajadzīgs, lai secinātu, ka no gaisa tā lode nevarēja nokrist. Lietas šķetināšanas gaitā viņa nonāk līdz vēl kādai neatklātai slepkavībai, kuru savulaik neizdevās līdz galam izmeklēt detektīvam Harijam Bosam. Balāra un Boss atkal apvieno spēkus, lai noskaidrotu, kā abas lietas ir saistītas. Abi ir spiesti nemitīgi raudzīties pār plecu – tik ilgi un veiksmīgi slēpies slepkava apzinās, ka tiek meklēts.

Kraģis, Indars. Kā mācīties vieglāk, ātrāk un labāk? Mācīšanās. [Rīga]: Biznesa augstskola Turība, [2024].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Ja tev drīzumā gaidāms kāds nozīmīgs pārbaudījums, vienalga 9. vai 12. klases centralizētais eksāmens, augstskolas vai autoskolas teorijas eksāmens vai iestājpārbaudījumi kādā augstākās izglītības iestādē, šī rokasgrāmata tev noderēs, lai sasniegtu izcilību un vieglāk, ātrāk un labāk apgūtu nepieciešamo. Atzīme nav pats svarīgākais, tomēr tavs sniegums šādā eksāmenā var izšķirt tavu turpmāko likteni. Mācīšanās ir māka un zinātne, kuras noslēpumi kļūs pieejami ikvienam, kurš izlasīs un ievēros šajā grāmatā sniegtās rekomendācijas. Kaut es būtu to zinājis, kad vēl mācījos skolā!

Kullhēda, Ēlina. Eiforija. Romāns par Silviju Plātu. Zviedru romāni. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

“Eiforija” ir literāra fantāzija par dzejnieces un rakstnieces Silvijas Plātas dzīves pēdējo gadu un pārpilns ar pašas Plātas radīto tēlainību. Izmisuma, trauksmes, greizsirdības un mutuļojošu emociju virpulī tiek izdzīvota mīlestība pret ģimeni, un vienlaikus neapmierinātība ar vīra, arī talantīga rakstnieka Teda Hjūza, nevēlēšanos dalīt atbildību, radot sadursmi starp mātišķumu un radošumu. - Tulkots no zviedru valodas. - Romānā Silvija Plāta kļūst par izdomātu tēlu un teksts nav lasāms kā biogrāfija.


 

Lāgerkrancs, Dāvids.  Neskaidrība. Zviedru detektīvproza. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Slepkavības izmeklēšana saved kopā divus ļoti atšķirīgus sabiedrotos, kuriem jāatklāj kāda starptautiska mēroga sazvērestība. Profesors Hanss Reke. Dzimis bagātā Stokholmas ģimenē, pasaules autoritāte pratināšanas paņēmienos, spēj atrisināt vissarežģītākos rēbusus. Tomēr īpaši saspringtos brīžos mēdz sabrukt, kas noved pie aizliegtu vielu lietošanas un izmisuma. Mikaēla Vargasa. Policijas virsniece. Dzimusi Stokholmas pievārtē, čīliešu politisko bēgļu ģimenē, kuras divi brāļi apgrozās likuma ēnas pusē. Vargasa ir sīksta un nelokāma, tomēr vienlaikus, lai atklātu šo slepkavības lietu, viņai nepieciešams arī Rekes unikālais prāts. Rekem ir viss – bagātība, reputācija, bet arī tieksme to visu pazaudēt. Un tikai Vargasa spēj viņam palīdzēt atgriezties uz pareizā ceļa un fokusēt domas uz izmeklēšanu, pirms abus sasniedz draudošās briesmas.

Lapsa, Lato. Hiēnu banda. Juristi. (1. daļa.) [Latvija] : Pietiek.com, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

„Īstais šīs grāmatas stāsts ir par alkatību, kas cilvēkus var pārņemt tik pamatīgi, ka viņiem zūd jebkāda mēra sajūta, vienus agri vai vēlu iedzenot nāvē, bet citiem liekot saķerties brutālā, gandrīz vai asiņainā cīņā par mantu,” – tā savas jaunās grāmatas „Hiēnu banda” pirmajā daļā raksta tās autors Lato Lapsa.

Lapsa, Lato. Hiēnu biznesa projekts. Juristi. (2. daļa). [Latvija]: Pietiek.com, 2024.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Šī grāmata dod Jums unikālu iespēju PAŠIEM iepazīties ar "gadsimta slepkavības" lietas svarīgākajiem dokumentiem un PAŠIEM saprast - tieši kādā valstī Jūs dzīvojat, tieši kas ir ļaudis, kuri šajā valstī ieņem policistu un prokuroru amatus, un tieši cik cieši viņi ir saauguši ar noziedzīgajām aprindām.

Latviešu nacionālie ēdieni. Pavārgrāmatas. Rīga: Jumava; Liegra, 2019. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Grāmata nav tikai par gardu un veselīgu ēdienu gatavošanu, tā ir daļa apdvēseļotas pasaules, jo laba maltīte rosina ne tikai miesu, bet arī gara dzīvi. Grāmatā apkopotās ēdienu receptes pārsvarā īstenojamas arī iesācējam. Tās nediktē neizpildāmus noteikumus ar eksotisku produktu un garšvielu uzskaitījumu. Aiz šīs vienkāršības paslēpta lieliska, krāšņa garšu varavīksne, kur tīkamus toņus atradīs kā pārliecināts veģetārietis, tā gaļas cienītājs.

 

Lekberga, Kamilla. Dzeguzēns. Zviedru detektīvproza. Rīga: Jumava, 2023.

Pieejama: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“Dzeguzēns” ir lasītāju iemīļotās Flelbakas sērijas vienpadsmitā grāmata, kurā kā allaž pagātnes notikumi mijas ar mūsdienām. Fjelbaku satricina divi šausmīgi notikumi, kuri sākotnēji nešķiet saistīti. Slavens fotogrāfs tiek atrasts mākslas galerijā, brutāli noslepkavots. Savukārt rakstnieka, Nobela prēmijas kandidāta, Heninga Bauera ģimeni piemeklē traģisks liktenis uz mazās salas, kur literāts raksta savu pasaulslaveno romānu sērijas desmito – noslēdzošo daļu.

Līpenītis, Aivars Mirzo. [Un]failing: līderība, labbūtība, pašrealizācija jeb kas nosaka [ne] izdošanos sevis izaicinājumos. Pašrealizācija. Rīga: Good Publishing, 2023. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

"Grāmata iepazīstina un sagatavo ar uzņēmējdarbības un citu izaicinājumu zemūdens akmeņiem, autoram noņemot tiem noslēpumainības plīvuru. Grāmatas mērķis ir ne tikai pastāstīt par iespējamiem izaicinājumiem un pārbaudījumiem un vēlams sagatavot tiem lasītāju, bet arī aiztaupīt iespējamos sirdsdēstus, finansiālās problēmas vai tālejošas sekas, tā vietā iedrošinot uz soļiem, kas vedīs pie personīgās izdošanās, neatkarīgi no ierastiem, klišejiskiem veiksmes rādītājiem. Grāmatas autors Aivars Mirzo Līpenītis lasītāju ved cauri stāstam eseju veidā, kurās atrodami gan autora novērojumi no profesionālās darbības, gan personīgā pieredze un dzīves līkloči, gan pasaules vadošo augstskolu zinātnieku pētījumu rezultāti. Grāmata ir lasāma kā vienots stāsts, bet to var apgūt arī pa posmiem, atverot kādu no īsajiem stāstiem".

Lubāniņa, Kristīne. Tu nekad mani neaizmirsīsi. Latviešu detektīvproza. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Jaunkalnes universitātes pagalmā atrod noslepkavotu studenti. Iztaujātie norāda, ka pēdējā laikā viņa uzvedusies noslēpumaini. Kas meitenei maksāja dzīvību un kurš ir vainīgais - to uzdots noskaidrot skarbajam un noslēgtajam izmeklētājam Martinam Lippem, kurš personisku iemeslu dēļ vairs neuzticas nevienam. Ar policijas darbu un izmeklētāja attieksmi nav mierā žurnāliste Katrīna Gartmane, kurai kārdinājums ķerties pašai pie savas izmeklēšanas liktu atkal justies dzīvai.

Mangaļsala - stāstos, bildēs, radurakstos. Biogrāfijas. Rīga: Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts, 2023.

Pieejams: JPB.

Var teikt, ka šai grāmatai ir daudz autoru. Tie visupirms ir Mangaļsalas iedzīvotāji, kas stāstot uzticējuši piedzīvoto. Grāmatā apkopoti iedzīvotāju pieredzes stāsti, vietējo dzimtu vēsture, kā arī fotogrāfijas, kas attēlo Mangaļsalu, mangaļsaliešus un viņu dzīvesveidu. Grāmatas fotostāstu veido divu autoru darbi. Pirmais ir mangaļsalietis Viktors Bruno Krastiņš (1918–1984), otrs attēlu autors ir Jānis Buls. 

Migla-Streiča, Maija. Naktstauriņa samtainā smarža. Latviešu dzeja. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Maija Migla-Streiča savu vietu mūsdienu literatūrā ieguva ar romānu "Matildes gadsimts", tam sekoja atmiņu grāmata "Nenopietni nopietnie TV aizkadri", stāstu krājums "Sapnis par sargeņģeli" un atsevišķi stāsti kopkrājumos. Tomēr autore jau kopš jaunības rakstījusi arī dzeju. Tā paaudze, kas savulaik skatījusi Liepājas teātra izrādes ar Imanta Kalniņa mūziku, iespējams, atceras izrādi "Brēmenes muzikanti", kurai dziesmu tekstus rakstījusi Maija Līcīte. Dzeja viņu pavadījusi visu mūžu, un arī šobrīd prasīties prasās savas izjūtas un pārdomas izlikt uz papīra. Šajā krājumā varam tās lasīt un dzīvot līdzi.

Muktupāvels, Valdis. Prūšos manas kājas autas. Grupas "RASA" mantojums. Tautas mūzika. Rīga: Biedrība Kultūras menedžmenta centrs "Lauska", 2023.

Pieejams: JPB.

Prūšos manas kājas autas – šī tautasdziesmas rinda aizved mūs uz kopīgo pagātni ar baltiskajiem brāļiem un kaimiņiem, ko jaunajos laikos liktenis nav saudzējis: valoda apklususi, tauta iznīcināta, zeme saplosīta. Šajā grāmatā ir iezīmēts ceļš uz to, kā 20. gadsimta 80. gados prūšu pasaule pamazām tika celta gaismā un uzrunāja līdzcilvēkus. Uz laikmeta liecību, atmiņu un preses materiālu pamata apskatīts kā radās un darbojās Latvijas Kultūras fonda grupa “Rasa”, kā tā izveidoja prūšu dziesmu programmu un kādas bija tās muzikālās gaitas. Izdevumam pievienota 1990. gadā un ar papildinājumu 2023. gadā ierakstīta programma.

Mūks, Roberts. Šai dzīves ievārījumā kaut kā trūkst. Eseja. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB.

Literatūrzinātnieces Ingunas Daukstes-Silasproģes sakārtojumā pie lasītāja nonāk Roberta Mūka eseju krājums, kurā apkopotas plašā laika posmā sarakstītas esejas, to vidū – līdz šim grāmatās nepublicēti darbi. Tematiski grāmatā apkopotās esejas aptver trīs izziņas laukus, kas Mūkam vienmēr bijuši aktuāli, – dzīves jēgas meklējumus, literatūru un reliģiju. Robertam Mūkam domāšana ir ceļš – ceļš pie sevis, meklējot dažādu uzskatu, pārliecību bezkonflikta līdzāspastāvēšanu.

 

Neviens tev neticēs. Dokumentālie stāsti un dzeja. [Carnikava]: Žurnāla "Punctum" atbalsta biedrība, [2023]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Grāmata "Neviens tev neticēs" ir literatūras žurnāla "Punctum" un dokumentālās izstādes un digitālās platformas "Lietisko pierādījumu muzejs" sadarbības projekts. Tā mērķis ir veicināt publiskajā telpā atklātu sarunu par vardarbību ģimenē, lai iedrošinātu cietušos un veicinātu izmaiņas sabiedrības izpratnē un attieksmē pret šo slēpto problēmu, kas Latvijā skar katru trešo sievieti un noved pie letāla iznākuma biežāk nekā citur Eiropā. Krājumā "Neviens tev neticēs" apkopoti Latvijas sieviešu personiskie stāsti no "Lietisko pierādījumu muzeja" kolekcijas un latviešu un britu literātu jaunradīta dzeja par vardarbību ģimenē. Grāmatas veidošanā ir iesaistīti trīsdesmit autori, tostarp Latvijā pazīstami dzejnieki, kā Lote Vilma Vītiņa, Madara Gruntmane, Ieva Viese-Vigula, Aivars Madris, Ligija Purinaša, Anna Belkovska, Roberts Vilsons un citi. Krājums "Neviens tev neticēs" būs pirmā vardarbības tēmai veltītā grāmata latviešu valodā ar tik daudzu autoru dalību. – Autori arī: Anna Belkovska, Anna Grabovska, Annika Iprusa, Ausma Perons, Elvīra Bloma, Emija Grigorjeva, Evelīna Andžāne, Henelīsa Notone, Ieva Viese-Vigula, Iliana Veinberga, Jana Aizupe, Jana Jacuka, Jekaterina Tjapkova, Karlīna Jansone, Ketrisa Petkeviča, Kima Mūra, Liepa Rūce, Ligija Purinaša, Lote Vilma Vītiņa, Luīze Nežberte, Madara Gruntmane, Roberts Vilsons, Sabīne Ozoliņa, Santija, Sintija Sudmale, Zuzanna Jaņina.

Obama, Mišela. Gaisma, ko nesam. Kā tikt pāri nedrošiem laikiem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2024]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šī grāmata ir Mišelas Obamas plašu atzinību guvušo memuāru “Izaugt” turpinājums. Bijusī Amerikas pirmā lēdija tajā sniedz praktiskus padomus un stratēģiskus ieteikumus, kā šodienas ārkārtīgi nedrošajā pasaulē saglabāt cerību un līdzsvaru. Viņa pauž pārliecību, ka, dodot savu gaismu citiem, mēs izgaismojam iespējas, ko slēpj apkārtējā pasaule, atklājam dziļāku patiesību un rodam ceļu uz nākotnei. Mišela Obama grāmatā risina atklātu dialogu ar lasītāju, pievēršoties jautājumiem, kas nodarbina daudzus: Kā veidot ilglaicīgas un godīgas attiecības? Kā atšķirīgu uzskatu gadījumā atrast to, kas vieno un spēcina? Kā rīkoties, izjūtot šaubas vai bezpalīdzību? Ko darīt, ja pēkšņi šķiet, ka visa kā ir par daudz? Ar sev raksturīgo humoru, vaļsirdību un iejūtību viņa atklāj savas vērtīgākās pieredzes un atziņas, tādas kā “izrādiet laipnību”, “pacelieties pāri” un veidojiet savu “virtuves galda” cilvēku loku, kurā ietilptu gan jūsu uzticamākie draugi, gan mentori. “Gaisma mūsos” iedvesmos lasītāju dziļāk ielūkoties paša dzīvē, rast sevī prieka avotu un jēgpilni pavadīt arī nemierīgus laikus. - Grāmatas "Izaugt" turpinājums.

Pieredze un redzējumi: dzejniecei Veltai Sniķerei – 100. Zinātniskās un radošās konferences rakstu un veltījumu krājums. Rīga: LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, [2023]. 

Pieejams: JPB.

2020. gada decembrī norisinājās LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta rīkotā Veltas Sniķeres simtgadei veltītā zinātniskā konference ar literatūrzinātnieku, dzejnieku un prozistu, režisoru, mūziķu un citu personību piedalīšanos. Priekšlasījumi aptvēra trīs spilgtus Veltas Sniķeres dzīvesgājuma lokus - dzeju, jogu un sabiedriski politisko darbību, pirmoreiz vienkopus aplūkojot dzejnieces dzīves un darbības visas šķautnes. 

Prikule, Elīna. maza cilvēka lieli vārdi: sirsnīgi dialogi. Bērnu valoda. [Cēsis]: Sava grāmata, 2023. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Jūs taču zināt to teicienu, ka ar bērna muti runā patiesība. Elīna ir vairāku gadu garumā sadzirdējusi, pierakstījusi un apkopojusi savas meitiņas Gabrielas patiesības, kas liek smaidīt un ļoti bieži aizdomāties par vērtībām un savām sajūtām, ko mēs, pieaugušie, pamanāmies kaut kur dziļi sevī nokopt. Lai šī grāmata ir kā atgādinājums, ka mums biežāk vajadzētu teikt, ko domājam un jūtam, jo – kā gan tas otrs var zināt to, ko mēs nepasakām. Turklāt grāmatu caurvij miers jeb Elīnas pacietības pilnās atbildes, kas ikvienam vecākam var būt iedvesmas avots sarunai ar saviem bērniem. Īpašu noskaņu tekstiem piešķir vizuālais noformējums, kurā izmantoti Gabrielas zīmējumu fragmenti.

 

Robinsa, Mela. Ieradums "Dod 5!". Pašaktualizācija (psiholoģija). Rīga: Zvaigzne ABC, 2024.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Mela Robinsa piedāvā pārbaudītu rīku, ko izmantot, lai atgūtu kontroli pār savu dzīvi. Šis rīks ir Ieradums "Dod 5!" jeb paslavē un uzmundrini pats sevi! Tu mēdz atbalstīt visus – tuviniekus, draugus, kolēģus un ikvienu citu –, tikai ne sevi. Šajā grāmatā noskaidrosi, kā "dot 5" vissvarīgākajam cilvēkam dzīvē – sev pašam. Grāmatā arī uzzināsi, kā atbrīvoties no kritiķa savā galvā un pašsabotāžu aizstāt ar pašmotivāciju,kā nedrošību, bailes un skaudību pārveidot par spēcīgiem motivatoriem, kā samazināt trauksmi un justies labi tādam, kāds patiesībā esi, kā atteikties no ierobežojošiem uzskatiem un trenēt prātu, lai īstenotu savus sapņus.

Rubenis, Reinis. ar skatu uz debesīm un kājām uz zemes. Latviešu dokumentālā publicistika. Rīga: Aminori, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Uzņēmējs, baņķieris un finansists Reinis Rubenis, filozofu Andra un Māras Rubeņu dēls, 20 gadus strādāja banku sektorā un bija arī "Swedbank Latvija" valdes priekšsēdētājs. Kā atzīst kolēģi bankā, Rubenis bija ļoti harizmātisks vadītājs. Rubenis arī bieži uzstājās publiski, un viņa runu "rokraksts" bija dažādu filozofu (no sengrieķiem līdz Kirkegoram, Sartram un Fuko) domu pārstāsti un tieši citāti. Šajā grāmatā apkopoti vērtīgākie un iedvesmojošākie fragmenti no Reiņa Rubeņa runām, viņa pārdomu raksti žurnālā "Klubs" un intervijas dažādos preses izdevumos.

Rugāte, Anta. Mūsu Gerda. Dokumentāls stāsts par lībisko sakņu latvieti, ārsti un 20. gadsimta personību televīzijā Gerdu Sinkēviču. Rīga: Latvijas mediji, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

A. Rugātes dokumentālais stāsts par leģendāro vispirms Rīgas, tad Latvijas televīzijas ētera personību, sava laika Latvijas stila ikonu, izcilu ārsti, lībiešu kultūras kopēju mūža otrajā pusē un cilvēku ar dziļi traģisku likteni Gerdu Sinkēviču (Grīvu-Kriķi-Riekstiņu), kurai šogad apritēja 90 gadu.

 

Sadhguru. Karma: joga mācība par likteņa veidošanu. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

“Šķiet, visi zina vārdu “karma”, bet tā jēgu izprot tikai retais. Karma nav nedz liktenis, nedz nolemtība, nedz apbalvojums, nedz sods. Karma nozīmē vien to, ka katrs pats ir savas dzīves autors. Sadhguru lasītāju ved aizraujošā ceļojumā, izskaidrojot vienu no eksistences likumsakarībām – cēloņu un seku jeb karmas likumu – un izkliedējot ar to saistītos mītus. Ikvienam saprotamā veidā viņš izstāsta, kas ir, kā veidojas un darbojas karma, ko karma dara ar mums un mēs varam (un nevaram) darīt ar savu karmu. Sadhguru piedāvā arī daudz praktisku vingrinājumu.”.

Savu ceļu ejot: Valsts prezidents Andris Bērziņš (2011-2015) dzīvē un darbos. Latvijas prezidenti. [Rīga]: Laika grāmata, 2023. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Izdevumā ir apkopoti un analizēti nozīmīgākie notikumi Andra Bērziņa darbībā, esot Latvijas Unibankas prezidenta amatā no 1993. līdz 2004.gadam (autors Ģirts Dripe), kā arī viņa prezidentūras pacēlumi un kritumi, viņa idejas valsts pārvaldes pārveidei un ārpolitiskās darbības nozīme (autore – Anita Daukšte). Grāmatā savās atmiņās par ģimeni, bērnību un tēvu dalās Andra Bērziņa meita Eva Manavaduge. Izdevuma ievada autore ir politoloģijas profesore Daina Bāra, kura bija iniciatore grāmatas par Andri Bērziņu tapšanai. Savās atmiņās par kopīgo darbību grāmatā dalījušies Bērziņa prezidentūras spilgtākie politiķi – Valdis Dombrovskis, Solvita Āboltiņa, Laimdota Straujuma, Vjačeslavs Dombrovskis, Augusts Brigmanis, Māris Kučinskis, kā arī viņa kolēģi Latvijas Republikas Augstākajā padomē un Latvijas Unibankā.

Smita, Zeidija. Viltvārdis. Angļu romāni. Rīga: Kontinents, 2024. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Kilbērna 1873. gads. “Tičborna tiesas prāva” piesaista atraitnēs palikušās skotietes Elaizas Tokeitas un visas Anglijas uzmanību. Lasītājiem ir jānoskaidro, vai tiesājamais ir tas, par ko uzdodas, vai tomēr viltvārdis. Tokeita kundzei ir plašs interešu loks: literatūra, taisna tiesa, sabiedrības šķiru jautājumi, pašas brālēns – rakstnieks – un viņa sievas - šī dzīve un nākamā. Taču viņa ir arī skeptiķe. Viņai ir radušās aizdomas, ka Anglija ir valsts, kurā galvenais ir “fasāde,” un tajā nekas nav īsti tā kā izskatās. Endrū Bogls ir kļuvis par īpaši svarīgu liecinieku, viņa paša nākotne ir atkarīga no tā, vai viņš pavēstīs tieši to, kas nepieciešams - īsto stāstu. Viņš ir izaudzis Jamaikā, Houpas plantācijā, viņš zina, cik liela patiesībā ir katra cukurgrauda cena, cik daudz ir upurējuši cilvēki, kuri strādā cukurniedru plantācijās. Bagātie apkrāpj nabadzīgos. Turklāt izrādās, ka ar cilvēkiem ir daudz vieglāk manipulēt, nekā viņi paši to apjauš.

Solžeņicins, Aleksandrs. Gulaga arhipelāgs. (1. sējums). Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB.

Aleksandrs Solžeņicins (1918–2008) kā viens no pirmajiem ne vien atklāja patiesību par staļiniskajām represijām un neaptverami plašo padomju soda nometņu sistēmu PSRS pastāvēšanas laikā, bet arī pamanījās šo vēstījumu publiskot. Viņš arī pats ir astoņus gadus pavadījis Gulagā kā ieslodzītais, bet pēc atbrīvošanas apkopojis neiedomājamu informācijas apjomu un radījis dokumentālo lieldarbu “Gulaga Arhipelāgs”, kurā apraksta realitāti šajās nometnēs līdz divdesmitā gadsimta sešdesmitajiem gadiem. Šajās nometnēs PSRS pastāvēšanas laikā bija ieslodzīti, kā deviņdesmitajos atzina Krievijas puse, vismaz 18 miljoni cilvēku, bet citas aplēses liecina, ka šis skaits bija daudz augstāks, pat līdz 28 miljoniem. Lielākoties viņu noziegumi bija “nepareiza” izcelsme vai neglaimojoša izteikšanās par jauno varu. Šo badā turēto, beztiesisko vergu darbs tika izmantots, lai radītu milzīgos, ambiciozos PSRS projektus – kanālu, kas savienoja Maskavas upi ar Volgu, Baltās-Baltijas jūras kanālu, daudzas dzelzceļa līnijas un milzīgās rūpnīcas. Mirstība nometnēs bija augsta, bojā aizgāja vismaz ceturtā daļa ieslodzīto, daudzi tika smagi sakropļoti. Pēdējā nometne, pēc oficiāliem datiem, tika slēgta tikai 1987. gadā.

Solžeņicins, Aleksandrs. Gulaga arhipelāgs. (2. sējums). Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB.

Aleksandrs Solžeņicins (1918–2008) kā viens no pirmajiem ne vien atklāja patiesību par staļiniskajām represijām un neaptverami plašo padomju soda nometņu sistēmu PSRS pastāvēšanas laikā, bet arī pamanījās šo vēstījumu publiskot. Viņš arī pats ir astoņus gadus pavadījis Gulagā kā ieslodzītais, bet pēc atbrīvošanas apkopojis neiedomājamu informācijas apjomu un radījis dokumentālo lieldarbu “Gulaga Arhipelāgs”, kurā apraksta realitāti šajās nometnēs līdz divdesmitā gadsimta sešdesmitajiem gadiem. Šajās nometnēs PSRS pastāvēšanas laikā bija ieslodzīti, kā deviņdesmitajos atzina Krievijas puse, vismaz 18 miljoni cilvēku, bet citas aplēses liecina, ka šis skaits bija daudz augstāks, pat līdz 28 miljoniem. Lielākoties viņu noziegumi bija “nepareiza” izcelsme vai neglaimojoša izteikšanās par jauno varu. Šo badā turēto, beztiesisko vergu darbs tika izmantots, lai radītu milzīgos, ambiciozos PSRS projektus – kanālu, kas savienoja Maskavas upi ar Volgu, Baltās-Baltijas jūras kanālu, daudzas dzelzceļa līnijas un milzīgās rūpnīcas. Mirstība nometnēs bija augsta, bojā aizgāja vismaz ceturtā daļa ieslodzīto, daudzi tika smagi sakropļoti. Pēdējā nometne, pēc oficiāliem datiem, tika slēgta tikai 1987. gadā.

Solžeņicins, Aleksandrs. Gulaga arhipelāgs. (3. sējums). Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB.

Aleksandrs Solžeņicins (1918–2008) kā viens no pirmajiem ne vien atklāja patiesību par staļiniskajām represijām un neaptverami plašo padomju soda nometņu sistēmu PSRS pastāvēšanas laikā, bet arī pamanījās šo vēstījumu publiskot. Viņš arī pats ir astoņus gadus pavadījis Gulagā kā ieslodzītais, bet pēc atbrīvošanas apkopojis neiedomājamu informācijas apjomu un radījis dokumentālo lieldarbu “Gulaga Arhipelāgs”, kurā apraksta realitāti šajās nometnēs līdz divdesmitā gadsimta sešdesmitajiem gadiem. Šajās nometnēs PSRS pastāvēšanas laikā bija ieslodzīti, kā deviņdesmitajos atzina Krievijas puse, vismaz 18 miljoni cilvēku, bet citas aplēses liecina, ka šis skaits bija daudz augstāks, pat līdz 28 miljoniem. Lielākoties viņu noziegumi bija “nepareiza” izcelsme vai neglaimojoša izteikšanās par jauno varu. Šo badā turēto, beztiesisko vergu darbs tika izmantots, lai radītu milzīgos, ambiciozos PSRS projektus – kanālu, kas savienoja Maskavas upi ar Volgu, Baltās-Baltijas jūras kanālu, daudzas dzelzceļa līnijas un milzīgās rūpnīcas. Mirstība nometnēs bija augsta, bojā aizgāja vismaz ceturtā daļa ieslodzīto, daudzi tika smagi sakropļoti. Pēdējā nometne, pēc oficiāliem datiem, tika slēgta tikai 1987. gadā. Pasaule ārpus PSRS par šīm nometnēm uzzināja tieši no A. Solžeņicina.

Stils II. Galda kultūra. Rīga: Stila Ceļvedis, 2023. 

Pieejams: JPB.

„Grāmata koncentrētā veidā piedāvā esenci, būtiskāko no manas un Gunas plašās pasākumu rīkošanas pieredzes, jo 15 gadu ilgās draudzības laikā esam organizējuši vairāk nekā simt dažāda mēroga pasākumus Rīgā, Tallinā, Londonā un citur. Grāmata ir aicinājums svinēt dzīvi," portālam "Delfi" saka Ševeļovs. "Tā ir kā ceļvedis viesību un svinību plānošanā, vienlaikus uzsverot saviesīgo pasākumu vēsturisko nozīmi Latvijas kultūrtelpā. Grāmatā arī sniedzam ieskatu mūsu valsts ievērojamāko namamāšu un namatēvu ēdamistabās un viesību gatavošanās procesā," atklāj grāmatas autore Guna Leiškalne-Roka. Grāmatā atvēlēta vieta arī pasākumu un svinību vēsturiskajam apskatam, sākot no viduslaikiem līdz pat pēckara Eiropai, neaizmirstot arī par kafejnīcu kultūru 20. gadsimta Rīgā. "Tas piešķir grāmatai īpašu sajūtu, pārmantojamības un pēctecības izpausmi, kā arī stiprina apziņu, ka Latvijā esam mācējuši svinēt dzīvi agrāk un protam to arī tagad," norāda mākslas vēsturniece, Rīgas kafejnīcu vēstures pētniece Agnese Strautiņa.

Svīre, Māra. Egļu katedrāle. Latviešu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, [2024].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Daļa krājuma stāstu jau publicēti krājumā "No sākuma līdz Ziemassvētkiem". Taču atbildes uz tik būtiskiem jautājumiem varam meklēt no jauna. Vai melns kaķis nes laimi vai nelaimi? Un balts kaķis? Vai par zaudētu mīlestību var atriebties, nojaucot to kā māju – "Pa ķieģelim"? Un vai uz mūzikas un mākslas ļaudīm valsts budžeta pieņemšanas balles rīkotāji nelūkojas kā uz dzejnieci, kas nelūgta atnākusi "Cīruļa vedībās"?

Šepa, Emēlija. Lācis miegā. Detektīvromāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2024].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Atriebība ir spēcīgs dzinējspēks. Kad savrupā meža mājā tiek atrasts brutāli noslepkavots vīrietis, turpat atrastais rotaļu lācītis izmeklētājus aizved pie bijušās policistes Filipas Falkas, kura pēc ģimenes traģēdijas dzīvo ar noslepenotu identitāti. Viņa ir vienīgā, kura varētu palīdzēt atrast vainīgo, bet vai viņa vēlēsies sadarboties ar policiju? Arī prokurore Jāna Berzeliusa piedalās izmeklēšanā, taču viņai jāliek lietā visi iespējamie līdzekļi, lai pasargātu vīrieti, kuru mīl. Tajā pat laikā viņš ir apņēmības pilns noskaidrot, kas saista Jānu un no cietuma iznākušo noziedznieku.

Šmite, Gundega. Brīnišķā operas pasaule. Opera. Rīga: Jānis Roze, 2023.

Pieejams: JPB.

Iepazīt daudzveidīgo, tik krāšņo un bagāto operas žanru un nozīmīgākās operas kā pasaules, tā latviešu mūzikas vēsturē aicina komponiste un muzikoloģe, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docētāja Gundega Šmite un māksliniece, daudzu godalgotu grāmatu ilustratore Arta Ozola-Jaunarāja. Opera nav garlaicīga pagātnes palieka – tā ir dzīva, saviļņojoša skaņu un krāsu pasaule, kas nebeidz mūs pārsteigt un iedvesmot. Lasiet, mielojiet acis un ieklausieties mūzikā!

Šojoma, Anna. Viedo kaķu kafejnīca. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Nagorei ir gandrīz četrdesmit gadu, kad vairāki viņas sapņi jau izkūpējuši gaisā: laulība izjukusi, mākslinieces karjera tikpat kā beigusies un bankas kontā svilpo vējš. Saņemot piedāvājumu kļūt par oficianti kaķu kafejnīcā, sievietei neatliek nekas cits, kā to pieņemt, lai gan nekāda kaķu mīļotāja viņa nav. Tomēr, Nagorei par lielu pārsteigumu, nepait ilgs laiks, līdz viņa sadraudzējas ar kafejnīcas īpašnieci Jumi un septiņiem murrātājiem. Kādu dienu kafejnīcā parādās pievilcīgais Marks, un kļūst skaidrs: nav vajadzīgas ne septiņas dzīves, ne dzīvības, lai būtu laimīgs, – pilnīgi pietiek ar vienu!

Tarta, Donna. Ciglītis. Amerikāņu detektīvproza. Rīga: Zvaigzne ABC, 2024.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Teo Dekers trīspadsmit gadu vecumā zaudē māti katastrofā, kurā pats brīnumainā kārtā izglābjas, taču šī nelaime satricina viņa dzīves pamatus. Teo paliek Ņujorkā pilnīgi viens, un viņu savā paspārnē uzņem bagāta drauga ģimene. Zēnu mulsina jaunā mājvieta Parka avēnijā, skolā viņš jūtas vientuļš, sāpīgi ilgojas pēc mātes un daudzus gadus paliek sirsnīgi pieķēries mazai, savādi valdzinošai gleznai, kura viņam visvairāk saistās ar māti. Šīs gleznas dēļ Teo beigu beigās nonāk noziedzīgās pasaules labirintos un bīstamu, tumšu darījumu centrā. "Ciglītis" ir spriedzes pilns ceļojums ne vien pa Ameriku un Eiropu, bet arī pa likteņa līkločiem, kur jāpiedzīvo zaudējumi un apsēstība, kur nepieciešams izdzīvot un izgudrot sevi no jauna, jāsastop mīlestība un nolemtība. Tā ir valdzinoša un spēcīga drāma, kurā apvienojas neaizmirstami, spilgti tēli un aizraujoši sižeta pavērsieni.Par savu jaunāko romānu "Ciglītis" Donna Tarta saņēmusi Pulicera balvu un Andrew Carnegie medaļu par labāko daiļliteratūras darbu.

Teilore, K. L. Kriminālais pārītis. Angļu detektīvproza. Rīga: Kontinents, 2024.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Pirms pieciem gadiem Olīvija Sazerlenda ir notiesāta par nopietnu noziegumu: pierādījumu pārliecināti, zvērinātie nospriež, ka viņa centusies atbrīvoties no vīra kopā ar savu mīļāko Džeku, kuram tostarp izdevies noslēpumaini nozust.

Torupa, Kirstena. Līdz ārprātam, līdz nāvei. Dāņu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Ir 1942. gada rudens. Pārpildīts vilciens traucas cauri notumšotajai Vācijai. Tajā ir arī Hāriete, jauna dāņu sieviete. Atstājusi abus dēlēnus bērnunamā, viņa ir ceļā uz Minheni. Hārietes vīrs Gerhards ir gājis bojā Austrumfrontē, kur vācu pusē cīnījās pret komunismu, un sērojošā Hāriete alkst rīkoties, konfrontēties ar karu, kaut ko dot no sevis. Minhenē viņa apmetas pie Gerharda vācu kolēģa, virsnieka Klausa un viņa dāņu sievas Gudrunas. Klauss ir Luftvafes ģenerālleitnants, un abi dzīvesbiedri pieder pie nacistu elites. Viņu elegantajā savrupmājā plūst šerijs, un interjers ir kā no Holivudas filmas. Taču drīz smalkās dekorācijas sāk plaisāt un skatam paveras nežēlīga realitāte...

Troja, Eleonora. Krīzes menedžere. Latviešu romāni. Rīga: Zvaigzne ABC, [2024].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēja, BJB "Zinītis". 

Elīza ir izskatīga, labu izglītību ieguvusi un karjerā veiksmīga sieviete. Izšķīrusies no vīra, viņa uzsāk darbu perspektīvā mediju uzņēmumā. Darba piedāvājumā teikts, ka viņas uzdevums ir izvest šo uzņēmumu no krīzes. Tomēr realitātē viss izrādās pavisam citādi. Pienāk brīdis, kad Elīza vairs nesaprot, kuram īsti ir iestājusies krīze – uzņēmumam vai varbūt tomēr viņai pašai? Romānā risinātas daudzas aktuālas tēmas, ieskaitot varas spēles un sievieti "vīrišķīgajā" biznesa pasaulē, taču tas neiztiek arī bez emocijām un autorēm raksturīgā dzirkstošā humora.

Ukrainas almanahs. Dzeja. [Rīga]: Jāņa Akuratera muzejs ; Jāņa Akuratera biedrība, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Ideja par almanahu radās 2022. gada 25. martā, kad Jāņa Akuratera muzejā notika pasākums Ukrainas atbalstam, kurā izskanēja latviešu dzejnieku dzejoļi un ukraiņu autoru darbu atdzejojumi un tulkojumi. Grāmatā tagad apkopoti gan šajā pasākumā nolasītie, gan arī vēlāk tapušie ukraiņu un latviešu autoru darbi – dzeja, proza un apceres.

Vagrants, Harijs. Trakā mugursomnieka negantie piedzīvojumi. Rīga : Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēja, BJB "Zinītis". 

Šajā grāmatā par ielu muzikanta Harija un ceļabiedra Mihala stopēšanas piedzīvojumiem ceļā uz Grieķiju pūš īsteni brīvības vēji. Vēji, kas dzied skaistās, nezināmās valodās, kas smaržo pēc dienvidjūras, kas var arī nobrāzt ādu un aiznest, piemēram, uz pamestu benzīntanku kaut kur Serbijā, kur nav cerību nostopēt mašīnu un vienīgais ūdens avots tuvumā ir krāns, pa kuru tek zaļš šķidrums. Vilciena konduktors-vampīrs un uz seksu kāras vecmāmiņas Rumānijā, hipiju festivāls Grieķijā, jauni, brīnišķīgi draugi Stambulas rajonā, kur neviens saprātīgs cilvēks tumsā nesper kāju, brīvdomātāju komūna Kiprā, kur Harijs līdz ar citiem ņurko Lidl atkritumu konteineros derīgas pārtikas meklējumos - tas viss un vēl vairāk sagaida katru, kurš lasīs šo grāmatu.

Vaita, Kārena. Mīlēt, piedot, atcerēties. Amerikāņu detektīvproza. Rīga: Kontinents, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Kad Vivjena Vokere pamet savas mājas Misisipi deltā, viņa zvēr nekad vairs neatgriezties, tāpat kā to darījušas viņas ģimenes sievietes vairākās paaudzēs. Taču pavasarī precīzi deviņus gadus pēc aizbraukšanas tas tomēr notiek. Viņa cer rast mierinājumu pie mīļās vecmāmiņas Būtsijas, kura ir Vivjenu uzaudzinājusi, būdama Vokeru sieviete, kurai piemīt talants visu vērst pa labu. Taču vecmāmiņa izrādās mirusi... Taču viss gluži negaidīti mainās, kad pēc spēcīgās vētras netālu no Vokeru mājas tiek atrasts apbedījums ar sen pazudušas sievietes mirstīgajām atliekām. Vivjena saprot, ka ir tikai viena iespēja, kā no jauna atrast sevi pašu - atklājot savas ģimenes noslēpumus un pārraujot apburto loku, kas vajājis ģimenes sievietes paaudzēm ilgi.

Valujeva, Elizabete. Garšīgs nav sarežģīts. 100 receptes gardai ikdienai. Pavārgrāmata. Rīga: TAPT, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Lai tev nekad vairs nebūtu jāēd sausa vistas fileja vai bezgaršīgi biezpiena plācenīši! Lai tev vienmēr rokas stiepiena attālumā būtu idejas kā VIEGLI un ĀTRI pagatavot maltītes visai ģimenei. Manas ģimenes skarbākais ēdiena kritiķis Olivers (2 gadi), tās ir atzinis par labām, tāpēc ticu, ka arī citiem mazajiem ēdiena baudītājiem, tās garšos un kļūs iemīļotas. Šīs receptes ir ļoti vienkāršas, taču katra no tām ir mūsu ģimenē pārbaudīta un iecienīta. Un es ticu, ka garšīgs patiesi NAV sarežģīts, tā pat kā veselīgs nav sarežģīts un vēl jo vairāk – dārgs un grūti pieejams!.

Vigāna, Delfīne de. Balstīts patiesos notikumos. Franču romāni. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“Balstīts patiesos notikumos” ir starptautisku ievērību guvis romāns, kura tirāža Francijā vien pārsniegusi pusmiljonu eksemplāru, atnesot autorei prestižas balvas – Le Prix Renaudot un Le Prix Goncourt des Lycéens. Kā liecina nosaukums, tā ir daiļliteratūra, kas balstīta patiesos notikumos, – par biedējoši toksisku draudzību un realitātes patieso seju. Šajā meistarīgi veidotajā psiholoģiskajā trillerī saplūst fakti un iztēle, realitāte un māksla. Delfīne de Vigāna radījusi biedējošu, mānīgu meta-fikciju; rēgainu vīziju par valdzinājumu un nodevību; grāmatu, kas savā alkainajā izsalkumā pēc patiesības ievelk arī lasītāju – vienlaikus neizlaižot no saviem valgiem.

Viļuma, Marta Kristiāna. Metaforija. Latviešu dzeja. Rīga: Jumava ; Liegra, 2023.

Pieejams: JPB.

Marta K. Viļuma raksta dzejoļus no agra vecuma un tajos apdzejo iekšējās sajūtas, dodoties domu un sajūtu lidojumā par redzēto, dzirdēto, piedzīvoto un izsāpēto. Viņas emociju pasaule ir plaša, nereti bērnišķīgi naiva, taču pāri visam tā atspoguļo patiesas emocijas, kuras katram cilvēkam ir tuvas. Ar laiku tā attīstījusies viņas dzejas ritmizācija, ko mūsdienu dzejā sauktu par "vecmodīgu", taču, pēc Martas domām, ne viss vecmodīgais ir izskaužams un jāmodernizē. Tāpēc savu dzeju viņa sauc par vecmodīgi modernu, un tā radies grāmatas nosaukums "Metaforija", kuru autore skaidro kā jaunvārdu - vecmodīgi modernā dzeja.

WunderKombināts. Latvijas mākslas gadagrāmata 2023. Māksla. Rīga: Wunder Kombinat, 2023.

Pieejams: JPB.

Gadagrāmatā publicēti Svitlanas Biedarjevas, Katerinas Botanovas, Liānas Ivetes Žildes, Žanetes Liekītes, Ilianas Veinbergas, Rasas Jansones un Stellas Pelšes raksti, kā arī Santas Frances vizuālā eseja.

Žagare-Vītiņa, Tatjana. Brāļi Žagari. Biogrāfijas. Rīga: Dienas Grāmata, [2024].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Nosaukums jau skaidri pasaka priekšā, ka runa ir par divām spilgtām un Latvijā ļoti daudz paveikušām personībām – Andreju un Juri Žagariem. Spēcīgiem līderiem, māksliniekiem, uzņēmējiem, kuriem daudz kas kopīgs, bet daudz arī atšķirīgu šķautņu, ko labi atklāj grāmatas stāsts. Pavisam īsi raksturojot, – Juris tajā vairāk atklājas kā praktiķis, bet Andrejs mazliet vairāk kā sapņotājs. Kaut gan tas tā nosacīti, jo, protams, arī Andrejam netrūka praktiskā ķēriena, kas viņam bija vajadzīgs, gan vadot operu, gan veidojot restorānu biznesu.

 

Волшебные игры доктора-клоуна: терапевтичские рассказы. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB.

"Klauna iekšējā bērna brīvība ir lipīga," raksta autors, un es tam pilnībā piekrītu. Audzinot savus bērnus, bieži esmu izmantojusi šajā grāmatā aprakstītās metodes – piemēram, rotaļīgi aprājusi galda stūri, kurš uzdrošinājies uzsisties dēlam, vai "nāvīgi nopietni" vedusi pārrunas ar "bēgošo gurķi", kurš atļāvies pamest šķīvi un nokrist uz zemes. Rezultāts – sliktā situācija ir pārvērsta smieklos un gan sasitums, gan neveiklums tiek aizmirsts. Aizkustinoša grāmata, kura ne tikai pastāsta par labo darbu, ko dara Dr. Klauns (turiet pie rokas mutautiņu!), bet arī ļoti noderīga lasāmviela vecākiem un visiem, kuri strādā ar bērniem!

Pоман. Москва: АСТ, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Данте всего тридцать шесть, но его боятся и уважают в Семье, и в скором времени он станет главой чикагской отделения Коза Ностры. Он печально известен тем, что всегда получает то, что хочет. Супруга Данте умерла, и сейчас ему необходима новая жена, чтобы укрепить свой статус. Валентина Ареско потеряла мужа и как послушная дочь вынуждена согласиться на договорной брак, чтобы находиться под защитой Семьи. Ее предыдущий брак не был счастливым и теперь она вынуждена хранить тайну, которая угрожает ее безопасности. Валентина не интересует Данте как женщина, более того, Валентина боится Данте – этого пугающего, хладнокровного мужчину. Вскоре страх переходит в замешательство, а потом и в гнев. Валентина устала от того, что ее игнорируют и пренебрегают как женщиной. Она полна решимости привлечь внимание Данте, несмотря на то, что его сердце все еще принадлежит покойной жене. Но готов ли Данте пойти на встречу Валентине? И не разрушат ли их едва наладившиеся отношения тайны прошлого Валентины?

Стюарт, Кейт. Стая. Pоман. Москва: АСТ, 2023.

Pieejams: Miezītes biblioteka.

В юности я заболела.Сразу внесу ясность.В юности я верила, что истинные, по-настоящему достойные внимания истории любви состоят из страданий или потребности в колоссальных жертвах.Вот почему моя вера была так крепка - потому что я вынудила себя верить. Я породила сущего мазохиста в сердце романтика, что и стало причиной моего недуга. Мне это было неведомо, когда я проживала свою историю, свою исковерканную сказку, поскольку была юной и наивной. Я поддалась искушению и вскормила этого пульсирующего монстра, который с каждым ударом, с каждым толчком, с каждым вздохом алчно желал больше. Трипл-Фоллс был совсем не таким, каким показался сначала, как и мужчины, которые приняли меня под свое крыло. Но чтобы быть с ними, мне пришлось стать соучастницей их секретов. Секретов, которые стоили мне всего. Вот в чем необычность вымысла в сравнении с реальностью. Нельзя прожить заново историю своей любви, потому что она заканчивается, как только ты понимаешь, что живешь ею. Во всяком случае, так было со мной и мужчинами, которым я доверила свое глупое сердце. Спустя столько лет я убеждена, что сама претворила свою историю в жизнь под натиском болезни. И все понесли наказание.

 
 Grāmatas bērniem un jauniešiem
 

Aizraujošā lasīšana parkā. Rīga: Story House Egmont, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Jūsu bērns būs sajūsmā par šo grāmatu! Lielo burtu lasīšana ir aizraujoša, bet uzlīmju līmēšana vēl aizraujošāka. Grāmata attīstīs ne tikai lasītprasmi, ber arī paplašinās bērna vārdu krājumu. Visu stāstiņu darbība notiek bērnam pazīstamā un interesantā vidē. Lai pabeigtu stāstus, dotas vairāk nekā 75 uzlīmes, ko ievietot atbilstošajās teksta vietās.

Aizraujošā lasīšana pļavā. Rīga: Story House Egmont, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Jūsu bērns būs sajūsmā par šo grāmatu! Lielo burtu lasīšana ir aizraujoša, bet uzlīmju līmēšana - vēl aizraujošāka. Šī grāmata attīstīs ne tikai lasītprasmi, ber arī paplašinās bērna vārdu krājumu. Visu stāstiņu darbība notiek bērnam pazīstamā un interesantā vidē. Lai pabeigtu stāstus, dotas vairāk nekā 75 uzlīmes, ko ievietot atbilstošajās teksta vietās. 

Bērziņš, Artūrs. Spoguļpuse. Literārās pasakas. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

"Spoguļpuse" ir talantīgā multimākslinieka Artūra Bērziņa trešā grāmata. Kas gan ir šī "patrakā pasaka"? Vai tā ir lasāma bērniem? Jā gan! Vai pieaugušajiem? Jā - ja vien viņi savā domāšanā ir tikpat brīvi un elastīgi kā bērni. Autors filigrāni rotaļājas ar valodas struktūrām, pazīstamiem simboliem un arhetipiem, liekot lasītājam brīžiem smieties līdz asarām, brīžiem lauzīt galvu un brīžiem pārvērtēt savus uzskatus par pasauli. Jo... ja nu Spoguļpuse patiesībā ir mums pazīstamā pasaule, tikai - no otras puses?

Čivle, Agnese. Spārnotais ceļojums Eiropas arhitektūrā. Ilustratīvs ceļvedis mazajiem nākotnes arhitektūras veidotājiem. [Jelgavas novads]: Droši un Koši; Mula, 2023.

Pieejams: JPB.

Grāmata iepazīstina ar Eiropas arhitektūras stiliem, kas veidojušies laikā no 15. gadsimta līdz mūsdienām. Autores aicina uz arhitektūru paraudzīties atvērti, domājoši un rotaļīgi, reizē dodot būtiskākās zināšanas par katra laika perioda būvmākslas raksturīgākajām iezīmēm. Grāmatai izraudzītais dialogu formāts citādi sausajam arhitektūras vēstures materiālam piešķir dzīvas sarunas aizrautību un dinamiku. Grāmatas literārie varoņi – zinoša Arhitekte un zinātkārs Putns. Arhitekte dāsni dalās zināšanās, savukārt Putns ir vērīgs klausītājs. Kopā viņi iepazīst būvmākslas pērles dažādās Eiropas pilsētās, apspriež tās, veido asociācijas un izdara secinājumus.

Daba. Grāmatas ar atveramiem lodziņiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Vai zināji, ka ir sēnes, kuras tumsā spīd? Ka āpši pazemē izrok garu alu sistēmu? Vai ka ziedkāposta ēdamā daļa patiešām ir īsts zieds? Šī izglītojošā grāmata tev palīdzēs uzzināt daudzus brīnumainās dabas noslēpumus. Atverot lodziņus, tu atklāsi vēl vairāk jauna. 

Dāle, Stefānija. Sārtvaidzīte, zemeņu feja. Vācu bērnu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Sārtvaidzītes, zemeņu fejas, pasaulē vienmēr kaut kas notiek. Mazā feja uzkopj savu mājiņu, palīdz draugiem, cep garšīgus kēksiņus un pielaiko skaistas kleitas. Izdaiļo grāmatas lappuses ar vairāk nekā 100 mirdzošām uzlīmēm!

Dmuhovskiene, Rasa. Skudriņa Kāpēcīte. Lietuviešu stāsti bērniem. (5. grāmata). Rīga: Latvijas Mediji, [2023]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Skudriņas Kāpēcītes ziemas piedzīvojumi! Meties sniegā un uzzini visu par dabu gada aukstajā laikā kopā ar skudriņu Kāpēcīti! Vai zini, ko skudras ēd ziemā un kā tās saglabā siltumu? Kāpēc alnis nomet ragus? Kāpēc zaķis neredz, kas notiek viņam degungalā? Kā vāveres aste kļūst par izpletni? Atbildes uz šiem un daudziem citiem jautājumiem par dabu uzzināsi jaunajos skudriņas Kāpēcītes piedzīvojumos! Skudriņas grāmatas sniedz atbildes uz jautājumiem, kā arī rosina zinātkāri izpētīt un atklāt vēl vairāk.

Dzīvnieki. Grāmatas ar atveramiem lodziņiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Šajā kustīgo bildīšu grāmatā mazulis iepazīs dažādus dzīvniekus, kas dzīvo savvaļā vai lauku sētā. Lai atbildētu uz jautājumiem grāmatas lapās, atliek vien pagriezt ripu un atrast vajadzīgo attēlu.

Emocijas. Kustīgās bildītes. Grāmatas ar atveramiem lodziņiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Pirmā gudrību grāmatiņa pavisam maziem bērniem, kam noteikti patiks aplūkot skaidri saprotamos attēlus un pašam tos izmainīt. Kā? Pavisam vienkārši - pavelkot, pagrozot vai pabīdot bildītes. Grāmatiņā mazulis gūs pirmos priekšstatus par emocijām - prieku, dusmām, bailēm un pārsteigumu. Klausoties pieaugušo runā, bērns apgūs jaunus vārdus.

Frits, Alekss. Izzini Visumu! Astronomija. Rīg : Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

No kā sastāv Visums? No kurienes tas viss ir radies? Kas atrodas aiz novērojamā Visuma? Atver lodziņus un uzzināsi dažus no neparastākajiem astronomu atklājumiem, kas ļauj iepazīt Visuma noslēpumus.

Gribu visu zināt! Dažādi fakti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmatas interesantie un aizraujošie attēli un atveramie lodziņi mudinās bērnus iepazīt tuvāko un tālāko apkārtni, vēsturi un citus faktus. Grāmata ikvienu interesentu ievedīs faktu, informācijas un zināšanu pasaulē!

Gundars, Lauris. Ōpja hūte. Latviešu bērnu stāsti. Rīga: Pētergailis, [2023?]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Rakstnieks Lauris Gundars apjauš, ka spēlēt kariņos ir slikti. Savulaik no vectēva pat par salauztas rotaļu pistoles atnešanu no skolas mājās viņš dabūjis "pa mizu". Stāsts "Ōpja hūte" ir balstīts tieši šajās pārdomās - kas ir slikti, kas labi pasaulē, kurā dzīvojam? Ko varam un spējam saņemt no saviem vecākiem un vecvecākiem? Iespējams, ikviens jebkurā vecumā mēdz iedomāties sevi kāda cita vietā. "Ōpja hūtē" tas notiek ar stāsta galveno varoni. Puika ielūkojas spogulī un – kas tik nekad nesatiktā Opja hūtē nav atrodams! Saprotošās, kopā ar astoņiem bērniem Sibīrijas koferus izsēdējušās Ōmes seja, varonīgais mežabrālis Leononkulis... Bet pārvērtības turpinās. Tās pārvērš pat nešpetno klasesbiedru četrotni – AAAK mafiju. - Jaunākā skolas vecuma bērniem.

Harari, Juvāls Noass. Neapturamie mēs. Kāpēc pasaule nav taisnīga? (2. grāmata). Vēsture. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Jaunajiem lasītājiem veltītās grāmatu sērijas otrajā sējumā ievērojamais rakstnieks un vēsturnieks Juvāls Noass Harari skaidro, kāpēc pirms 10 000 gadu notikušas revolūcijas sekas mūsu dzīvi ietekmē vēl joprojām. Viņš atklāj, kas un kad nogāja greizi un kā mēs vēl varam visu pavērst pareizajās sliedēs.

Hofmanis, Ernsts Teodors Amadejs. Riekstkodis. Vācu bērnu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Burvīgais stāsts par drošsirdīgo Riekstkodi un ļauno Peļu ķēniņu jau gandrīz divsimt gadus iedvesmo māksliniekus, komponistus, scenāristus un, protams, lasītājus. Šī romantiskā teiksma par drosmi, uzticību un mīlestību liek katram no mums noticēt brīnumam. Grāmatas īpašā vērtība ir tās izteiksmīgās ilustrācijas, kas uzbur neaizmirstamu Ziemassvētku pasakas atmosfēru.

Ikstena, Nora. Draugi. Vabulīša un Pifāna piedzīvojumi. Latviešu bērnu stāsti. [Rīga]: Dienas Grāmata, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vabulītis ir sirdī brīnumdaris, kurš dzīvo reālā pasaulē. Dodoties piedzīvojumos kopā ar savu uzticīgo suni Pifānu, Vabulītis skaidri redz, ka apkārtējā pasaulē darāmā ir daudz. Vajag samierināt strīdus, pacelt nokritušos, pabarot izsalkušos, cīnīties ar piktām vējdzirnavām, uzburt pasaku valstību zemes virsū. Vabulītis un Pifāns iekuļas dažādās smieklīgās situācijās, kur pārbauda savu spēku. Vabulītis ir ideālists, viņš tic labā uzvarai, Pifāns ir apdomīgāks, taču slinks, tomēr viņa galvā ikreiz rodas neticami risinājumi. Bet galvenais - viņi ir īsti draugi, kam kopā izdodas viss: gan blēņu stāsti, gan labie darbi.

Jambuševa, Laura. Diena, kuru es pārvērtu. Latviešu bērnu stāsti. Rīga: Latvijas Mediji, [2023].

Pieejams: Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Šai bija jābūt izcilai dienai – mazā Marta dzimšanas dienai! Taču līst lietus, kūka ir pagalam un nekas nenotiek pēc plāna. Vai dienu vēl iespējams glābt?

Kandrotiene, Dangole. Sniegavīri un pazudušie deguni. Latviešu bērnu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Ko mēs zinām par sniegavīriem? To, ka tie ir taisīti no sniega, ka deguna vietā tiem ir burkāns. Tie mierīgi stāv un nekur neiet. Tie nestrādā, un tiem nav naudas. Vai tiešām? Ja tā domājat, tātad vēl neesat sastapuši šos četrus sniegavīrus, par kuriem stāstīts šajā grāmatā. Nav svarīgi, kāds ir tavs deguns. Svarīgākais - kāda ir sirds.

Kas te dzīvo? Stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: BJB "Zinītis". 

Burvīgi ilustrētā grāmatiņa iepazīstina ar dažādiem dzīvniekiem. Katrā atvērumā ir kāds pārsteigums mazajam lasītājam, viņam tikai jāpabīda bildītes. Tā darbojoties, bērns attīstīs smalko motoriku. 

Kā uzzīmēt... daudz jauku dzīvnieciņu soli pa solim. (1. grāmata). Rīga: Zvaigzne ABC, 2024. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Izmantojot šajā grāmatā piedāvātos paņēmienus, ikviens var kļūt par veiklu zīmētāju. Soli pa solim sekojot norādījumiem, bērns varēs uzzīmēt dažādus lauku un meža dzīvniekus – suni, kaķi, vardi, peli, lapsu, pūci un citus. Lai zīmējumi izdotos lieliski, vispirms ieteicams pavingrināties uz grāmatas vāka baltā atloka. Šim nolūkam jālieto baltās tāfeles vai cits speciālais (non-permanent) marķieris, tad uzzīmēto varēs viegli nodzēst. Zvaigznītes katrā atvērumā norāda grūtības pakāpi.

Kā uzzīmēt... daudz jauku dzīvnieciņu soli pa solim. (2. grāmata). Rīga: Zvaigzne ABC, 2024.

Pieejams: BJB "Zinītis". 

Izmantojot šajā grāmatā piedāvātos paņēmienus, ikviens var kļūt par veiklu zīmētāju. Soli pa solim sekojot norādījumiem, bērns varēs uzzīmēt dažādus lauku un meža dzīvniekus – suni, kaķi, vardi, peli, lapsu, pūci un citus. Lai zīmējumi izdotos lieliski, vispirms ieteicams pavingrināties uz grāmatas vāka baltā atloka. Šim nolūkam jālieto baltās tāfeles vai cits speciālais (non-permanent) marķieris, tad uzzīmēto varēs viegli nodzēst. Zvaigznītes katrā atvērumā norāda grūtības pakāpi. 

Kinnijs, Džefs. Grega dienasgrāmata. Domā ar galvu! (18. grāmata). Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Līdz šim ikdiena pamatskolā Gregam Heflijam nav bijusi nekāda priecīgā pieredze. Tāpēc, kad pilsēta draud slēgt šo ne pārāk veiksmīgo mācību iestādi, viņš nav pārāk satriekts. Taču, kad Gregs saprot, ka skolas slēgšanas dēļ viņš un viņa labākais draugs Roulijs tiks nosūtīti uz dažādām skolām, viņa noskaņojums mainās. Vai Gregs un viņa klasesbiedri spēs izglābt savu skolu, pirms tā tiks slēgta uz visiem laikiem? Vai arī Grega dzīvē sāksies pavisam jauna nodaļa?

 

Krēsliņa, Dace. Pasaka par jūras dziesmu. Latviešu pasakas. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Pasaka par Jūras dziesmu" teksts ir īss, viegli lasāms, to var izmantot gan lasīšanai kopā ar māmiņu, gan kā vienu pirmajām bērna patstāvīgi lasāmajām pasakām. Pēc grāmatas izlasīšanas vecāki ar bērnu var pārrunāt par draudzību, cieņu un ieklausīšanos otra vajadzībās, par to, kā dzīvot saskaņā ar dabu un saudzēt to. Autores zīmējumi ir sulīgi krāšņi, skaisti, ar sīkām detaļām. 

Kunnass, Mauri. Lielā sporta grāmata. Somu bērnu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata piedāvā ieskatu krāšņajā Zvērpils sporta dzīvē un aicina ikvienu - gan lielu, gan mazu - izbaudīt lielisku sporta svētku gaisotni. Ieņemiet vietas ledus arēnas pirmajā rindā, lai vērotu aizraujošu hokeja spēli starp "Zvaniņiem" un "Sivēntiņiem"! Centieties iekļūt VIP ložā tenisa kortos, lai sekotu Vimpeļdonas turnīra izšķirošajiem brīžiem! Iegriezieties Zvērpils stadionā, kad tur norisinās nozīmīgas vieglatlētikas sacensības, kā arī apmeklējiet daudzus citus interesantus sporta pasākumus!

Lindgrēne, Astrida. Karlsons, kas dzīvo uz jumta. Lielā grāmata. Zviedru bērnu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Stokholmā, pavisam parastā ielā un namā, dzīvo kāda pavisam parasta ģimene - Svantesoni. Šajā ģimenē ir pavisam parasts tēvs, pavisam parasta māte un trīs pavisam parasti bērni: Bose, Beta un Brālītis. Visā mājā ir tikai viena neparasta persona - Karlsons, kas dzīvo uz jumta. Karlsons ir mazs, apaļš un pašapzinīgs vīrs pašos spēka gados - labākais itin visās jomās, vismaz tā apgalvo viņš pats. Turklāt Karlsons prot lidot, un kādu dienu viņš atlido pie Brālīša. No tā brīža puisēna dzīvē ienāk aizraujoši notikumi un garlaicībai tajā vairs nav vietas. 

Lisovska, Aija. Melnā aita. Latviešu bērnu stāsti, Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Melnā aita Mellene no pārējām aitām atšķiras tikai ārēji. Sirdī viņa ilgojas piederēt pie sava bara, kurā vadīt mierīgas dienas. Bet dzīvē viss pēkšņi sagriežas, Mellene nonāk strauju dienu virpulī un sava bara meklējumos sastopas ar visai dīvainiem ceļabiedriem. Melna aita, drosmīgs un kauslīgs zaķis, vilks veģetārietis - šī neiespējamā trijotne atrod kaut ko daudz nozīmīgāku par Mellenes ilgoto melno aitu baru. Viņi kopā atklāj, ko iesākt, ja negaidot esi kļuvis par citādo. Kā izdzīvot, nezaudējot savu būtību, spēt pasmieties par neveiksmēm un pat iemantot draugus. - Jaunākā skolas vecuma bērniem.

Manfelde, Andra. Vai mamma mājās? Latviešu jaunatnes proza. Rīga: Dienas Grāmata, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ja mamma, tētis, Annī un Aurēlija vasaras pirmajā dienā nebūtu ievākušies sarkanajā mājā, iespējams, notikumi būtu pavisam citādi. Māja ir sasodīti noslēpumaina. "Šajā mājā viss pazūd!" brēca tētis. Ne tikai zeķes, skrūves un burtnīcas... Mantas un sirdsmiers pagalam, vējš un bērni joņo un, ja jūs varētu aizjoņot notikumiem pa priekšu, tad redzētu, ka ziemās pa istabām, visbiežāk ar slotu, skraida mamma un apgalvo, ka tā viņa iznēsājot siltumu no krāsns uz krāsni, no istabas uz istabu... Taču Izmeklētājs - japānis pavēlēja visu stāstīt no paša, paša sākuma!

Mašīnas. Grāmatas ar atveramiem lodziņiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Šajā kustīgo bildīšu grāmatā mazulis iepazīs dažādus transportlīdzekļus, kas traucas pa ielām un ceļiem, strādā būvlaukumā, lido gaisā vai pārvietojas pa ūdeni. Lai atbildētu uz jautājumiem grāmatas lapās, atliek vien pagriezt ripu un atrast vajadzīgo attēlu. 

Matjukaite, Lina. Kikas Mikas enciklopēdija. Vēlos iepazīt pasaules valstis. Enciklopēdija. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Apmeklē platāko Eiropas ūdenskritumu! Atklāj Āfrikas kultūru noslēpumus! Paklaiņo pa Āzijas garšvielu tirgiem! Uzmanies no indīgajiem Austrālijas dzīvniekiem! Dodies izjādē pa Ziemeļamerikas kanjoniem! Pašūpojies liānās Dienvidamerikas džungļos! Neapsaldē degunu Antarktīdā! Šī ir grāmata ne tikai redzesloka paplašināšanai, tā arī rosina zinātkāri un bagātina vārdu krājumu. - Jaunākā skolas vecuma bērniem.

Māterlinks, Moriss. Zilais putns. Pasaku luga sešos cēlienos, divpadsmit ainās. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Beļģu dramaturga M. Māterlinka "Zilais putns", iespējams, ir visnoslēpumainākā un aizraujošākā pasaka. Tiltils un Mitila, brālis un māsa no mežcirtēja trūcīgas ģimenes, pat Ziemassvētku priekšvakarā var tikai no tālienes apbrīnot brīnišķīgās dāvanas un gardumus, kas sarūpēti citiem bērniem. Bet viņu dvēseles ir kristāldzidras, tajās nav ne pilītes skaudības. Un nav nejaušība, ka viņiem parādās feja Berilina. Sākumā viņa it kā pārbauda varoņus, iesakot viņiem doties meklēt noslēpumaino Zilo putnu, lai glābtu slimo kaimiņmeiteni. Un tad, kad bērni bez vilcināšanās piekrīt, viņa dod pārsteidzošus palīgus kā pavadoņus...

Kirkopelto, Katri. Mollis. Somu bērnu stāsti. [Rīga]: Helios OU, 2024.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Mollis ir maza radībiņa ar lielu sapni. Viņš ilgojas pēc drauga. Ar draugu varētu sačukstēties par noslēpumiem, ķiķināt kā kutinātiem, murrāt no labsajūtas, ieklausīties klusumā vai sagriezt visu ar kājām gaisā. Kādu dienu pie Moļļa durvīm klauvē Mazais Sisu, un viss mainās. Šī piemīlīgā grāmata ir lielisks ceļabiedrs krāsainajā jūtu pasaulē, palīdzot bērniem atpazīt un izprast savas emocijas.

Kukuvasa, Krista. Stellas Ziemassvētki. Latviešu bērnu stāsti. Rīga: Jumava, [2023].  

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vai zini, ka īpašas spējas piemīt mums visiem? Izrādās, tās apjaust nemaz nav tik viegli. Ziemassvētku priekšvakarā zvēru mazuļi saņem uzdevumu - likt savas dotības lietā. Un laika nepavisam nav daudz! Aizraujošs stāsts par draudzību un Ziemassvētku burvību.

Nidželli, Benedeta. Dzīvnieki. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmatiņa ir paredzēta, lai veicinātu zīdaiņa redzes sensoro attīstību. Melnbalti kontrasti, skaidras kontūras un atpazīstami attēli grāmatas lapās stimulēs mazuļa redzes spēju.

Nidželli, Benedeta. Mājās. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmatiņa ir paredzēta, lai veicinātu zīdaiņa redzes sensoro attīstību. Melnbalti kontrasti, skaidras kontūras un atpazīstami attēli grāmatas lapās stimulēs mazuļa redzes spēju.

Ņiprais lācēns. Grāmatas ar atveramiem lodziņiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2024.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmatā ir četras atmiņas spēles – katra trīs variantos – un daudz dažādu dzīvnieku attēlu. Katrā lapā ir daudz jaunu vārdu, un bērns varēs iepazīt un nosaukt gan dzīvniekus, gan priekšmetus lauku sētā, zoodārzā, okeāna dzelmē un parkā. Atmiņas spēles ir ērti lietot, jo kartītes izveidotas kā bīdāmi lodziņi. Grāmata paredzēta, lai attīstītu bērna atmiņu un vērību, papildinātu vārdu krājumu un vairotu mīlestību pret grāmatām. No angļu valodas tulkojusi Iveta Ikale. Paredzēts bērniem no 12 mēnešu vecuma.

Pastore, Luīze. Šis ir mans seriāls. Latviešu jaunatnes proza. Rīga: Aminori, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Luīzes Pastores jaunākais darbs veltīts pusaudžu auditorijai un aizved lasītāju jau nedaudz piemirstā pagātnē. Tā sižets risinās deviņdesmito gadu otrajā pusē, kad Latvijā strauji ienāca glancētie žurnāli, reklāma un televīzijas seriāli. Grāmatas galvenā varone, trīspadsmitgadīgā Beta, pati īpaši nevēlas pieteikties atlases konkursam par lomu topošā pusaudžu seriālā. Toties viņas mammai tā šķiet lieliska iespēja. Visiem par pārsteigumu Betai paveicas nokļūt izredzēto jauniešu vidū, un vesels gads meitenes dzīvē aizrit, gatavojoties zvaigžņu stundai televīzijas ekrānos.

Pēnelopes zobu tracis. Somu bērnu stāsti. Sāra Kekeleinena, Rēta Niemensivu. Rīga: Latvijas Mediji, 2024.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kad Pēnelope tīra zobus, citiem labāk ir paslēpties. Tūlīt pat visu vannas istabu klāj zobu pasta. Bet tīrīt zobus ir tik garlaicīgi! Kad kustēties sāk viens no Pēnelopes priekšzobiem, viņa aizdomājas. Kādi tad ir zobgrauži, kuru dēļ zobi katru dienu jātīra? Kas izaugs izkritušā piena zoba vietā? Un kādas izskatās zobu laumiņas? Pēnelope kopā ar tēti atradīs atbildes un ar nerimstošu enerģiju pavisam ikdienišķas darbības pārvērtīs piedzīvojumā!. 

Sīkās būtnes. Grāmatas ar atveramiem lodziņiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vai zināji, ka tauriņi spēj sajust ar taustekļiem? Vai ka skudras var panest lietas, kas ir vairākas reizes smagākas par pašām? Šī izglītojošā grāmata tev palīdzēs uzzināt interesantus faktus par kukaiņiem un citām sīkām radībām. Atverot lodziņus, tu atklāsi vēl arvien vairāk jauna.

Staibla, Viana. Teta dziedniecība. Teta dziedniecība. [Rīga]: Grāmatas man; Ciparlicis, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka. 

Darbs ar pārliecībām mums palīdz atrast to, kam ticam, noskaidrot, kāpēc ticam, kā mainīt pārliecības un izveseļoties, kā izprast Radītāja patieso plānu un veidot tādu realitāti, kādu vēlamies.

Stāraste-Barvika, Margarita. Pintiķu ciems: pasaka. Latviešu literārās pasakas. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Grāmata sagatavota pēc Helmara Rudzīša apgāda "Grāmatu draugs", Rīgā 1943. gada izdevuma, saglabājot tālaika valodu un ortogrāfiju.

Stedmena, A. F. Skandars un rēgu jātnieks. (2. grāmata). Angļu jaunatnes proza. Rīga: Zvaigzne ABC, 2024. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Skandara Smita sapnis ir piepildījies – viņš skolojas par vienradža jātnieku. Taču, Skandaram un viņa draugiem uzsākot otro mācību gadu Ligzdā, pie apvāršņa parādās jauni draudi. Neizskaidrojamā veidā tiek nogalināti nemirstīgie savvaļas vienradži, izskan pareģojums par šaušalīgām briesmām, un Salu sāk postīt stihiju kataklizmas. Tikmēr Skandara māsa Kenna ilgojas piebiedroties brālim, un Skandars ir apņēmies viņai palīdzēt – lai ko tas maksātu. Vai, negaisa mākoņiem savelkoties, Skandars atklās, kā apturēt Salas pašiznīcināšanos… pirms būs par vēlu?

Svaža, Ruta. Muris zoodārzā. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Muris varbūt ir pats populārākais vārds kaķim – kurš gan to nezina? Arī Ruta Svaža. Taču šajā grāmatā galvenā varone tomēr ir Baiba, kas kopā ar māmiņu dodas uz Zoodārzu. Protams, lai aplūkotu dažādus svešzemju dzīvniekus. Ne jau nu kaķi. Jo kaķi nemēdz uzturēties tādās vietās. Viss. Vairāk mēs nedrīkstam stāstīt. Lai būtu interesantāk un krāsaināk, uzzinot, kā Baibai gāja pirmajā Zoodārza apmeklējumā, šo stāstu azartiski ilustrējis mākslinieks Gusts Linkevičs. Arī grāmatas lasītājam un vienlaikus skatītajam tas būs aizraujošs un pārsteidzošs piedzīvojums.

Trīs kaķēni. Stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Burvīgi ilustrētā grāmatiņa stāsta par trīs kaķēnu draiskulībām. Katrā atvērumā ir kāds pārsteigums mazajam lasītājam, viņam tikai jāpabīda bildītes. Tā darbojoties, bērns attīstīs smalko motoriku un iepazīs krāsas.

Troļļi 3. Ģimenes harmonija. Stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2024.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pēc animācijas filmas “TROĻĻI 3” motīviem. Šajā krāšņi ilustrētajā stāstā satiec savus iemīļotos animācijas filmu varoņus un uzzini viņu neparastos piedzīvojumus! Tevi gaida tikšanās ar sen zināmiem un gluži jauniem troļļu pasaules iemītniekiem. Vai Popija un Zars kopā ar brāļiem un draugiem spēs izglābt Floidu, kuru ir sagūstījuši slavenie popdziedātāji Velvete un Venērs? Grāmata būs labs palīgs lasītprasmes attīstīšanā.


Vaikso, Jānuss. 39. izmēra kurpes. Igauņu jaunatnes proza. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kādu rītu piektklasnieks Pauls aizguļas un pirmo reizi mūžā neaiziet uz skolu. Bastošanas dienā sākas piedzīvojums, kāds viņam ne sapnī nav rādījies. Varbūt tāda ir tā īstā dzīve, kamēr viņš sēž skolas solā? Īsā laikā Pauls satiek raibu kompāniju: aizdomīgo Kurpjuvīru, kurš gandrīz katru dienu veikalā iegādājas jaunas 39. izmēra kurpes, daiļo Katrīnu, jautro Artūru un viņa meitu Minnu Rīnu, kura drīz vien kļūst Paulam par labu draudzeni. Satraukums, noslēpumi, joki... un kāds neticams stāsts, kas gaidījis īsto brīdi. Vai Paulam un Minnai izdosies atklāt Kurpjuvīra noslēpumu?

Valjamss, Deivids. Glumis. Angļu jaunatnes romāni. Rīga: Zvaigzne ABC, 2024.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Laipni lūgti mazajā Mulčas salā! Tajā mīt daudz šausmīgu pieaugušo, kuriem sagādā prieku padarīt bērnu dzīvi nožēlojamu. Vai atradīsies kāds drosminieks, kas nebaidīsies stāties nejauceņiem pretī? Iepazīstieties ar Nedu - pavisam neparastu vienpadsmit gadus vecu zēnu, kurš radījis kādu īpašu matēriju!

 

Galda spēles
 

Saskaitīšana un atņemšana. Rīga: Zvaigzne ABC, 2024.

Pieejams: BJB "Zinītis".

52 kartīšu komplekts veidots kā interesanta spēle, kuras gaitā bērns rotaļājoties var iemācīties saskaitīt un atņemt.

 

Skaitļi. Rīga: Zvaigzne ABC, 2024. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

52 kartīšu komplekts veidots kā interesanta spēle, kuras gaitā bērns rotaļājoties var apgūt skaitļus.