Jelgavas pilsēta

Jelgavas pilsētas logotips

Jelgavas pilsētas bibliotēka

Jelgavas pilsētas bibliotēkas logotips
Izcilajam šķēpmetējam Jānim Lūsim 85

“Kad paziņo, ka šķēpu metīs Lūsis, pat tiesneši laukumā atvirzās līdz 80m līnijai, it kā nojauzdami tālākos notikumus. Un lūk, šķēps jau lido slaidā, nelielā lokā. Tas vēl nav nokritis, kad sāk Jau skanēt aplausi, bet, kad tas sasniedz zemi aiz republikas rekorda atzīmes, sajūsmas vilnis pārņem visus 8000 skatītājus.” (Sports, 02.06.1962.)

1939. gada 19. maijā pulksten 16.20 Jelgavā Lūšu ģimenē pasaulē nāk puisēns Jānis – nākamais 20. gadsimta izcilākais šķēpmetējs, Eiropas un pasaules rekordists, olimpiskais čempions.

Pirmos panākumus sportists gūst desmitcīņā. 60. gadu sākums ievada Jāņa Lūša šķēpmešanas triumfa ēru, kas turpinās teju piecpadsmit gadus. Kad Jānis Lūsis pastiprināti sāk pievērsties šķēpmešanai, viņš pakāpeniski izstrādā savu unikālo mešanas stilu. “.. ieskrējiena ritmā vairākos soļos atvēzienā vispirms virzot roku ar šķēpu uz priekšu, tad uz sānu nolaižot to lejā un atvelkot atpakaļ un atkal paceļot plecu līmenī, lai pēc tā, kā loģiskai visu šo kustību kulminācijai, ļautu šķēpam aizlidot gluži kā no katapultas. .. Patiesību sakot, vislabāk to tomēr pavērot savām acīm, mazliet vērīgāk noskatoties hronikas kadrus, kā Lūsis gatavojas izpildīt savu pēdējo metienu Mehiko olimpiādē  - tieši to, kā viņš ieskrienas, tad it kā lēnītēm imitē savu kustību kopumu, jau it kā iestiepjas un ieliecas, bet ...” .

Skatieties te: https://www.youtube.com/watch?v=D6kWWRmN1LU

Sporta statistiķi lēš, ka šķēpmetējs karjerā uzvarējis 200 no gandrīz 300 aizvadītajām sacensībām. Lūsim – vienīgajam pasaulē – pieder pilns olimpisko medaļu komplekts škēpmešanā: 1964. gadā Tokijā – bronza, 1968. gadā Meksikā – zelts, bet 1972. gadā Minhenē – sudrabs, kuru no olimpiskā zelta šķir vien 2 centimetri.

Starptautiskā Vieglatlētikas federācija 1987. gadā Jāni Lūsi atzīst par visu laiku labāko šķēpmetēju pasaulē, bet 2014. gadā viņu uzņem šīs federācijas Slavas zālē.

Jelgavā Jāņa Lūša vārdā nosaukts ZOC stadions, kurā ik pavasari notiek J. Lūša piemiņas kausa izcīņa.

Jāņa Lūša dzīvi iepazīstiet E-katalogā: A. Terzens “Lūsis. Laikmeta iezīmētais”.