Jelgavas pilsēta

Jelgavas pilsētas logotips

Jelgavas pilsētas bibliotēka

Jelgavas pilsētas bibliotēkas logotips

Jāņa Baltvilka balvas laureāti

 

Starptautiskā Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balva ir ikgadēja balva par sasniegumiem bērnu literatūrā, ko pasniedz katru gadu 24.jūlijā, Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā.

Balva dibināta 2005. gadā. To piešķir Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP) — Starptautiskās Bērnu un jaunatnes grāmatu padomes (IBBY) Latvijas nodaļa, kuras biedri ir bērnu un jaunatnes literatūras speciālisti.

Kopš 2008. gada līdzās latviešu autoriem un grāmatu māksliniekiem tiek apbalvoti arī gada labāko ārzemju bērnu literatūras tulkojumu autori - Baltijas jūras reģiona rakstnieki un viņu tulkotāji.

Jāņa Baltvilka balva rakstniecībā piešķirta dzejniekam Žeberam par dzejoļu krājumu "Ejas un asakas", ko 2022. gadā laidusi klajā izdevniecība "Liels un mazs", žūrijas lēmumā teikts, ka balva piešķirta par rotaļīgi uzrakstītu domāt rosinošu grāmatu, kas uzmundrina lasītāja "iekšējo galvu" un sapurina latviešu bērnu dzejas apvāršņus.

Kā labākais bērnu grāmatu ilustrators atzīts Ernests Kļaviņš par ilustrāciju spēku Juliana Tuvima grāmatā "Pans Trallalnieks" ("Liels un mazs", 2022) un Ineses Zanderes grāmatā "Kamoliņš un kastīte" ("Liels un mazs", 2022) un spēju ar lakoniskiem vizuālās mākslas izteiksmes līdzekļiem, lieliem krāsu laukumiem panākt maksimālu tēlu tipoloģiju.

AS "Latvijas valsts meži" balvu "Jaunaudze" par debiju bērnu literatūrā saņēma Laura Melne par attēlstāstu "Sunāns breiveibā", kas tapis sadarbībā ar ilustratori Viviannu Mariu Staņislavsku (Latgalīšu kulturys kusteiba "Volūda", 2023). Stāsta galvenais varonis Rīgas suns Sunāns saskaras ar aizspriedumiem un blēdību sev nepazīstamajā vidē Latgales laukos. Vienkāršajā stāstījumā risinās situācija, kas pazīstama katrā vecumā – ierastajā "teritorejā" ienācis atšķirīgs jauniņais. Laurai Melnei izdevies parādīt, kā Sunāna pašaizliedzība un attieksme bez viltus palīdz iegūt īstus draugus.

Par Jāņa Baltvilka balvas starptautisko laureātu 2023. gadā ir kļuvusi lietuviešu rakstniece Igne Zarambaite par garstāstu "Melndzelmji" (Jāņa Rozes apgāds, 2022) un tā tulkotāja Dace Meiere.

Žūrija piešķīra speciālbalvu skaitāmpantu un ķircināmpantu krājuma "En den dīno šoko loko tīno" ("Liels un mazs", 2023) visai radošajai komandai – pantu vācējam un kārtotājam Mārim Rungulim, ilustratoram Reinim Pētersonam, komentāru autorei pētniecei Unai Smilgainei, dizaina autoram Artim Briedim, redaktorei Inesei Zanderei ­– par latviešu bērnu folkloras krāšņu un iedvesmojošu aktualizāciju un nemateriālās kultūras radošu  izziņu  veicinošas grāmatas radīšanu.

Jāņa Baltvilka balvas laureātu Arhīvs >

 

 

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas  laureāti

 

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centrs kopš 2002.gada organizē lasīšanas veicināšanas programmu "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija", atlasot grāmatu kolekciju vecuma grupām: 5+; 9+; 11+; 15+ un Vecāku žūrija. Izlasot vecumgrupai atbilstošās vai pēc brīvas izvēles grāmatas, lasītājiem jāaizpilda elektroniskās anketas, piešķirot pirmās trīs vietas labākajām grāmatām.

Lasītāji jauno grāmatu kolekciju vērtē visu gadu un par viņuprāt labāko grāmatu dot savu atsauksmi, lai nākošā gada marta mēnesī Lielajos lasīšanas svētkos varētu paziņot balsojuma rezultātus. Lasītāju atsauksmes un vērtējumus programmas noslēgumā saņem grāmatu autori.

5+ grupā:

1.vieta – Anete Melece “Pazudušais miedziņš” (Liels un mazs, 2022)

2.vieta – Rosio Bonilja “Kaimiņi’’(tulk. Dace Meiere. Latvijas Mediji, 2023)

3.vieta – Ieva Samauska “Soliņš un Miskaste” (il. Anete Bajāre - Babčuka. Pētergailis, 2022)

 

9+ grupā:

1.vieta – Vitalija Maksvītes, Marjus Marcinkevičs “Bete un lidojošā dzimšanas diena” ( il. Lina Itagaki, tulk. Dace Meiere. Jāņa Rozes apgāds, 2022)

2.vieta – Trīnu Lāna “Skeleta Juhana gaitas”, (il. Marja Līsa Plats, tulk. Maima Grīnberga. Liels un mazs, 2022)

3.vieta – Gaja Guna Ekle “Brālis, kas nebija vajadzīgs”, (tulk. Emija Grigorjeva. Zvaigzne ABC, 2023)

 

11+ grupā:

1.vieta – Dzintars Tilaks “Zlatas ceļš” (Zvaigzne ABC, 2023)

2.vieta – Rēli Reinausas grāmata “Kā mans tētis atrada sev sievu” (il. Marja Līsa Plats, tulk. Daila Ozola. Zvaigzne ABC, 2023)

3.vieta – “En den dīno šoko loko tīno” (sast. Māris Rungulis, il. Reinis Pētersons. Liels un mazs, 2023)

 

15+ grupā:

1.vieta – Mavils “Kinderlande” (tulk. Ieva Lešinska. Liels un mazs, 2022)

2.vieta – Igne Zarambaite “Melndzelmji”. (tulk. Dace Meiere. Jāņa Rozes apgāds, 2022)

3.vieta – Silēna Edgāra, Pols Beorns “Mūru dāma” (tulk. Valērija Lasovska, Jāņa Rozes apgāds, 2022)

 

Vecāku žūrija

1.vieta – Virdžīnija Grimaldi “Laiks atkal iedegt zvaigznes” (tulk. Agnese Kasparova. Zvaigzne ABC, 2022)

2.vieta – Delfīne de Vigāna “Bērni ir karaļi” (tulk. Inta Šmite. Jāņa Rozes apgāds, 2022)

3.vieta – Kristīne Ilziņa “Es neliecināšu pret jums” (Zvaigzne ABC, 2022)

Bērnu žūrijas laureātu Arhīvs >

 

Zelta ābele laureāti

 

Grāmatu mākslas konkursa "Zelta ābele" pamatā ir ideja par grāmatu kā daudzu nozaru speciālistu veidotu mākslas darbu, kas atklāj grāmatas satura un formas māksliniecisko veselumu. Grāmatas noformējums atspoguļo sava laika māksliniecisko izpratni, poligrāfijas un papīra ražotāju iespējas grāmatas satura pilnīgākai atklāsmei. Konkursa mērķis ir veicināt grāmatizdošanas profesionālā un mākslinieciskā līmeņa izaugsmi un attīstīt lasītāju izpratni par grāmatu mākslu.

Kategorijā "Dzeja" galvenā balva tika piešķirta Marta Pujāta grāmatai "Dāma baltos džinsos". Tās dizainu veidojis Armands Zelčs, grāmata iespiesta Jelgavas tipogrāfijā, izdevējs – "Neputns"

Kategorijā "Proza" par labāko atzīts Aristoteļa darbs "Runas māksla – rētorika". Dizaina autors – Aleksejs Muraško, grāmata iespiesta Jelgavas tipogrāfijā, izdevējs – LU Akadēmiskais apgāds.

Bērnu un jauniešu grāmatu kategorijā laurus plūca Aleksandras Rundes grāmata "Ko darīt, ja esi kails pilsētā". Aleksandra Runde ir arī grāmatas dizaina un ilustrāciju autore, grāmata iespiesta SIA "Terra", izdevējs – Jāņa Rozes apgāds.

Kategorijā" Dokumentālie izdevumi" balva tika piešķirta Mikus Kļaviņa grāmatai "LATVIAAA. Pasaules kauss basketbolā 2023". Dizaina autore Madara Krieviņa, ilustrācijas – Agrita Krieviņa-Siliņa, fotogrāfijas – Mikus Kļaviņš, grāmata iespiesta Jelgavas tipogrāfijā, izdevējs – SIA "Consulto".

Kategorijā "Zinātniskā literatūra" galvenā balva piešķirta Kristīnes Zaļumas grāmatai "Vidzemes muižas un to bibliotēkas". Tās dizainu veidojusi Tatjana Raičiņeca, grāmata iespiesta Jelgavas tipogrāfijā, izdevējs – Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Kategorijā "Uzziņu literatūra" par labāko atzīta Andas Bolužas sastādītā grāmata "No Arkādijas līdz Marsam. Dzīve Rīgas parkos". Dizaina autore Dārta Hofmane, grāmata iespiesta Jelgavas tipogrāfijā, izdevējs – Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Par mākslinieciski augstvērtīgāko mākslas izdevumu atzīta Aijas Poles grāmata "From Gas to Solid". Tās dizainu veidojis Aleksejs Muraško, grāmata iespiesta Jelgavas tipogrāfijā, izdevējs – "Ownpet Publishing".

Portāla LSM.lv lasītāju balsojumā par 2023. gada skaistāko grāmatu tika atzīta Ineses Zanderes grāmata "Neredzamie plāksterīši". Dizains – Artis Briedis, ilustrācijas – Krista Bitmete, grāmata iespiesta Jelgavas tipogrāfijā, izdevējs – "Liels un mazs".

Siguldas novada pašvaldība savu speciālbalvu piešķīra Semjona Haņina grāmatai "2/2" (Divas otrās). Tā dizainu veidoja Estere Betija Grāvere un Aleksandrs Zapoļs, grāmata iespiesta Jelgavas tipogrāfijā un "Riga Prints", izdevējs – "Orbīta".

Žūrija lēma šogad piešķirt arī divas speciālbalvas.

Žūrijas speciālbalva jaunajam dizaineram "Stikla ābols" tika piešķirta Klāvam Priedītim, pamatojot: "Klāva Priedīša veidotajās grāmatās jūtama autora balss – jauna dizainera, kurš nebaidās pazust grafiskā dizaina vēstures studijās, skatījums. Abas nominētās grāmatas apliecina iesaistīšanos gadsimtiem senās diskusijās par harmoniju kā struktūras un attiecību mācību. Harmonijas princips teksta salikumā drosmīgi disonē šolaiku fragmentārismam."

Otru speciālbalvu žūrija piešķīra Aleksandrai Rundei par māksliniecisko sniegumu, veidojot grāmatu "Ko darīt, ja esi kails pilsētā". Žūrija piešķīra speciālbalvu "par spēju smalkjūtīgi un draudzīgi attēlu valodā aicināt cilvēkus vienkārši pieņemt sevi un apkārtējos. Par prasmi atrast ideālu formu savu zīmējumu stāstiem drukātas grāmatas veidolā."

Zelta ābeles laureātu Arhīvs >

 

 

 

Latvijas Literatūras gada balva 2023

 

Latvijas Literatūras gada balva (saīsināti LALIGABA) ir ikgadējais apbalvojums, ko kopš 2000. gada vairākās nominācijās piešķir labākajiem latviešu daiļliteratūras darbiem un tulkojumiem. Tās piešķiršanu organizē “Latvijas Rakstnieku savienība”, kopš 2010. gada sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju, Latvijas Literatūras centru un Ventspils Rakstnieku un tulkotāju māju.

 

30. aprīlī Āgenskalna tirgū ar devīzi "LALIGABA sabalsojas" notika "Latvijas Literatūras gada balvas 2024" (LALIGABA) pasniegšanas ceremonija, kuras laikā tika noskaidrotas labākās 2023. gadā izdotās grāmatas septiņās kategorijās, sveikti Mūža balvas un speciālbalvu ieguvēji.

Labākais dzejas darbs
Marats Pujāts Dāma baltos džinsos.
Balva piešķirta par dzeju, kuras lakonisms un precizitāte iezīmē gan Latvijas, gan iekšējās pasaules noslēpumaino, neatklāto, bet vienmēr klātesošo ģeogrāfiju.

Labākais prozas darbs
Svens Kuzmins Skaistums un nemiers”                   
Balva piešķirta par romānu, kurā dziļi pētīts sarežģīts vēstures posms un šķietami labi zināms Latvijas klasikas rakstnieks atdzīvojas pilnīgi jaunā – cilvēciskā, mutuļojošā ideju un kaislību virpulī.

Labākais atdzejojums latviešu valodā
Guntars Godiņš Sirreālisms igauņu dzejā” 
Balva piešķirta par neticami smagu un gandrīz neiespējamu atdzejotāja, domātāja un līdzradītāja darbu, kura rezultāts lasāms aizrautīgi, skanīgi un paliekoši.

Labākais prozas tulkojums latviešu valodā
Viktars  Marcinovičs  Mova
Balva piešķirta par prasmīgu un neatlaidīgu tulkotājas darbu, iedzīvinot baltkrievu autora asredzīgo antiutopiju latviešu valodā, pārliecinoši parādot nelielas valodas kodējošo (un narkotisko) iedarbību.

Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem
Kārlis Vērdiņš  Jandāliņš
Balva piešķirta par dzejoļiem, kas rakstīti tiklab bērniem, kā pieaugušajiem – visiem, kuriem dzīvē vajag mazliet vairāk blēņu un jautrības, pat ja pēc trakas smiešanās reizēm arī jāparaud.

Spilgtākā debija
Linda Gabarajeva Apļi
Balva piešķirta par pārliecinoši nobriedušu debijas krājumu, kas parāda ne tikai jaunu un neparastu balsi, kas ienāk Latvijas dzejas pasaulē, bet arī nopietnu un dziļu dzejas lasītājas pieredzi.

Spilgtākais darbs literatūrzinātnē
Inguna Daukste-Silasproģe Balsis pār Jūru
Balva piešķirta par dziļu un panorāmisku skatījumu uz rakstnieka darbu un tā saknēm ikdienā un līdz ar to arī par vērtīgu ieskatu trimdas literatūras tapšanā un kontekstos.

Lasītāju balva
Rute Kārkliņa Ellīgi skaisti noslēpumi

Informācija pārpublicēta no vietnes www.laligaba.lv

Latvijas Literatūras gada balvas laureātu Arhīvs >