Jelgavas pilsēta

Jelgavas pilsētas logotips

Jelgavas pilsētas bibliotēka

Jelgavas pilsētas bibliotēkas logotips

Jāņa Baltvilka balvas laureāti

 

Starptautiskā Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balva ir ikgadēja balva par sasniegumiem bērnu literatūrā, ko pasniedz katru gadu 24.jūlijā, Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā.

Balva dibināta 2005. gadā. To piešķir Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP) — Starptautiskās Bērnu un jaunatnes grāmatu padomes (IBBY) Latvijas nodaļa, kuras biedri ir bērnu un jaunatnes literatūras speciālisti.

Kopš 2008. gada līdzās latviešu autoriem un grāmatu māksliniekiem tiek apbalvoti arī gada labāko ārzemju bērnu literatūras tulkojumu autori - Baltijas jūras reģiona rakstnieki un viņu tulkotāji.

Jāņa Baltvilka balva rakstniecībā piešķirta dzejniekam Žeberam par dzejoļu krājumu "Ejas un asakas", ko 2022. gadā laidusi klajā izdevniecība "Liels un mazs", žūrijas lēmumā teikts, ka balva piešķirta par rotaļīgi uzrakstītu domāt rosinošu grāmatu, kas uzmundrina lasītāja "iekšējo galvu" un sapurina latviešu bērnu dzejas apvāršņus.

Kā labākais bērnu grāmatu ilustrators atzīts Ernests Kļaviņš par ilustrāciju spēku Juliana Tuvima grāmatā "Pans Trallalnieks" ("Liels un mazs", 2022) un Ineses Zanderes grāmatā "Kamoliņš un kastīte" ("Liels un mazs", 2022) un spēju ar lakoniskiem vizuālās mākslas izteiksmes līdzekļiem, lieliem krāsu laukumiem panākt maksimālu tēlu tipoloģiju.

AS "Latvijas valsts meži" balvu "Jaunaudze" par debiju bērnu literatūrā saņēma Laura Melne par attēlstāstu "Sunāns breiveibā", kas tapis sadarbībā ar ilustratori Viviannu Mariu Staņislavsku (Latgalīšu kulturys kusteiba "Volūda", 2023). Stāsta galvenais varonis Rīgas suns Sunāns saskaras ar aizspriedumiem un blēdību sev nepazīstamajā vidē Latgales laukos. Vienkāršajā stāstījumā risinās situācija, kas pazīstama katrā vecumā – ierastajā "teritorejā" ienācis atšķirīgs jauniņais. Laurai Melnei izdevies parādīt, kā Sunāna pašaizliedzība un attieksme bez viltus palīdz iegūt īstus draugus.

Par Jāņa Baltvilka balvas starptautisko laureātu 2023. gadā ir kļuvusi lietuviešu rakstniece Igne Zarambaite par garstāstu "Melndzelmji" (Jāņa Rozes apgāds, 2022) un tā tulkotāja Dace Meiere.

Žūrija piešķīra speciālbalvu skaitāmpantu un ķircināmpantu krājuma "En den dīno šoko loko tīno" ("Liels un mazs", 2023) visai radošajai komandai – pantu vācējam un kārtotājam Mārim Rungulim, ilustratoram Reinim Pētersonam, komentāru autorei pētniecei Unai Smilgainei, dizaina autoram Artim Briedim, redaktorei Inesei Zanderei ­– par latviešu bērnu folkloras krāšņu un iedvesmojošu aktualizāciju un nemateriālās kultūras radošu  izziņu  veicinošas grāmatas radīšanu.

Jāņa Baltvilka balvas laureātu Arhīvs >

 

 

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas  laureāti

 

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centrs kopš 2002.gada organizē lasīšanas veicināšanas programmu "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija", atlasot grāmatu kolekciju vecuma grupām: 5+; 9+; 11+; 15+ un Vecāku žūrija. Izlasot vecumgrupai atbilstošās vai pēc brīvas izvēles grāmatas, lasītājiem jāaizpilda elektroniskās anketas, piešķirot pirmās trīs vietas labākajām grāmatām.

Lasītāji jauno grāmatu kolekciju vērtē visu gadu un par viņuprāt labāko grāmatu dot savu atsauksmi, lai nākošā gada marta mēnesī Lielajos lasīšanas svētkos varētu paziņot balsojuma rezultātus. Lasītāju atsauksmes un vērtējumus programmas noslēgumā saņem grāmatu autori.

5+ grupā:

1. vieta – Rebeka Lukošus "Nepaklausīgais vectēvs" (il. Rebeka Lukošus. Liels un mazs, 2021)

2. vieta – Amēlija Žavo "Mana negantā diena" (tulk. Laura Romanovska. Latvijas Mediji, 2022)

3. vieta – Juris Zvirgzdiņš "Rijīgā čūska un gudrā pele" (il. Vivianna Maria Stanislavska. Pētergailis, 2021)

 

9+ grupā:

1. vieta – Marks Uve Klings "Diena, kad ome salauza internetu" ( tulk. Signe Viška. Jāņa Rozes apgāds, 2021)

2. vieta – Laura Vinogradova "Tētis un suns" (il. Ieva Maurīte. Zvaigzne ABC, 2021)

3. vieta – Toms Dirgēla "Gustavs Salmiņš liek no augšas" (tulk. Dace Meiere. Latvijas Mediji, 2021)

 

11+ grupā:

1. vieta – Žaks Frīnss "Sestklasnieki neraud" (tulk. Inese Paklone, il. Edmunds Jansons. Liels un mazs, 2021)

2. vieta – "Kurbads" (Guntara Godiņa apdare, il. Sindija Anča, Marika Eglīte. Zvaigzne ABC, 2022)

3. vieta – Marija Parra "Glimmerdāles Tonje" (tulk. Jolanta Pētersone, il. Reinis Pētersons. Liels un mazs, 2021)

 

15+ grupā:

1. vieta – Čārlijs Makesijs "Puika, kurmis, lapsa un zirgs" (tulk. Silvija Brice. Zvaigzne ABC, 2021)

2. vieta – Jennija Jēgerfelde "Stendapa karaliene”  (tulk. Vizma Zaķe. Latvijas Mediji, 2021)

3. vieta – Delfīne de Vigāna "No un es" (tulk. Inta Šmite. Jāņa Rozes apgāds, 2021)

 

Vecāku žūrija

1. vieta – Tara Vestovera "Izglītotā" (tulk. Silvija Brice. Zvaigzne ABC, 2020)

2. vieta – Andris Kalnozols "Kalendārs mani sauc" (Orbīta, 2020)

3. vieta – Iveta Troalika "Tūlīt paliks labāk" (Mansards, 2021)

Bērnu žūrijas laureātu Arhīvs >

 

Zelta ābele 2022

 

Grāmatas bērniem: balvu ieguvis Žebera dzejas krājums "Ejas un asakas". Izdevējs "liels un mazs", dizainu veidojis Artis Briedis, ilustrējis Andris Breže, nodrukāta Jelgavas tipogrāfijā.

Grāmatas jauniešiem: balvu ieguvusi Luīzes Pastores grāmata "Raiņa ielas cirks". Izdevējs "Neputns", dizainu veidojis Aleksejs Muraško, ilustrējusi Ieva Jurjāne, nodrukāta Jelgavas tipogrāfijā.

 

Zelta ābeles laureātu Arhīvs >

 

 

 

Latvijas Literatūras gada balva 2022

 

Latvijas Literatūras gada balva (saīsināti LALIGABA) ir ikgadējais apbalvojums, ko kopš 2000. gada vairākās nominācijās piešķir labākajiem latviešu daiļliteratūras darbiem un tulkojumiem. Tās piešķiršanu organizē “Latvijas Rakstnieku savienība”, kopš 2010. gada sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju, Latvijas Literatūras centru un Ventspils Rakstnieku un tulkotāju māju.

 

Dzeja: Ivars Šteinbergs"Jaunība"

Proza: Osvalds Zebris"Mežakaija"

Tulkojumi: Dace Meiere – "Ezers un citas to pavadošās personas" (Donalds Kajoks)

Atdzeja: Jana Vērdiņa –  "Melnās pārslas" (Pauls Cēlans)

Debija: Toms Deimonds Barvidis"Zaļā Dzīle"

Bērnu literatūra: Kristīne Ulberga"Kas mammai somā?"

Literatūrzinātne: Benedikts Kalnačs"Pavērsiens: Rūdolfs Blaumanis latviešu un Eiropas literatūrā"

Par mūža ieguldījumu: Elga Sakse – tulkojumi

Speciālā balva: Ieva LešinskaEduarda Veidenbauma dzejas izlases atdzejojums angļu valodā

 

Latvijas Literatūras gada balvas laureātu Arhīvs >